Имотен балон няма, а по-скоро има обезценяване не лева. Това каза пред Радио "Фокус" адвокат Юлия Николова, която отбеляза, че имотът е убежището на нашите пари.

Тя обясни какви документи са ни необходими, ако искаме да посетим нашия адвокат, за да закупим имот: "Трябва да знаем какви документи да изискаме от брокерите или от продавача, за да бъдем подготвени, когато отидем при нашия адвокат. Нашият адвокат ще ни каже допълнително какво е необходимо, но това, което първо трябва да имаме, това е документът за собственост.

Документът за собственост на продавача, с данните на продавача, за да може съответно нашия адвокат да направи следващите справки, да изкара удостоверение, т.нар. Удостоверение за тежести и т.н. Но в България всъщност, този документ за собственост може да бъде различен. Може да бъде нотариален акт, нотариален акт за дарение, за продажба, но може да не бъде нотариален акт.

Ако имотът например, е бил общински или държавен, може да бъде един обикновен договор с общината и с държавата.

Ако имотът е купен през ЧСИ (Частен съдебен изпълнител) може да бъде постановление за възлагане. Изобщо, не можем да кажем, че има един стандартен документ, който представлява документа за собственост", коментира Николова.

Адвокатът допълни, че освен проверката на тези документи е много важно да бъде проверена цялата история на имота: "Историята на имота се проверява поне 10 години назад. Така че адвокатът трябва да има първоначалните данни, за да може след това да ви направи списък с всички необходими документи, които трябва да се съберат, за да може да се направи един пълен "Дю Дилиджънс" (due diligence).

Правен "Дю Дилиджънс" или проучване на имота, на историята му, на статута му, за да знаете вие, че купувате наистина един чист имот, че няма да имате проблеми и че това действително е точно това, за което си давате парите", обърна внимание тя.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук