Проблем: Ставаме ли автоморгата на Европа със старите германски дизели?
10-годишните дизелови двигатели са по-добри от 20-годишните стари коли у нас
VW призна, че в много коли е сложен софтуер, който да манипулира данните за вредните газове и много от собствениците на тези коли решиха да се отърват от тях, пише dnes.bg.
И докато Германия се пречиства старите дизели поеха към България и други страни от Източна Европа, където се търсят по-бюджетни автомобили.
Но в крайна сметка може да се окаже, че плащаме необосновано много за иначе изгодните си автомобили, защото истинската цена се плаща с най-ценното: здравето ни.
Електромобилите нямат бъдеще, а алтернативата вече я яхва "Фолксваген"
Засега ограниченията в Германия се отнасят само за т.нар. еко зони.
За да можете изобщо да се движите с дизелов автомобил ви е нужна специална винетка. Германия и Франция изискват такава, но двете са различни за двете държави.
В Италия дори има градове, в които в централните части могат да се движат само автомобили със специален режим.
В същото време в България еко зони още няма и хората с охота си купуват старите германски дизели, които не само са по-икономични, но и са по-изгодни.
Със сигурност голяма част от хората, които купуват тези коли, не са безразлични за здравето си, но нямат финансовата възможност да си купят по-екологичен автомобил.
В България са регистрирани 3,66 млн. автомобила, като от тях почти 1,4 млн. са над 20-годишни. Данните показват, че трите най-популярни марки автомобили в България са германски.
След избухването на "Дизелгейт" износа на стари германски коли за Източна Европа е нараснал значително.
"Много от тези автомобили са в пъти по-екологично чисти, от тези, които се движат в Бъглария над 20 г.", посочва пред DW Христо Христов, председател на Асоциацията на вносителите на автомобили в България.
Има ли индикации, че ставаме автоморгата на Европа - вижте във видеото на Deutsche Welle!
Последвайте ни
21 Коментара: