Не е възможно пластмасовите изделия да отпаднат напълно, смятат родни производители на полимерни опаковки. Страната ни има традиции в изработването и рециклирането на пластмасови изделия, но все още липсва връзка, която да осигури връщането на вече използвания продукт за преработка в завода.
 
Според производители обаче гласовете за тотална забрана на пластмасовите изделия за еднократна употреба у нас са преувеличени.
 
“Директивата на Евросъюза никъде не се говори за забрана. Целта е полимерните опаковки, били то за еднократна и за многократна употреба да се достигне до 2030 година до почти 100% рециклиране, а не забрана“, каза инж. Людмил Илиев - производител на полимерни опаковки, пред БНТ.
 
Мерките за ограничаване на вредите от използване на найлоновите торбички у нас вече са дали резултат, обяснява Илиев и дава пример с изделията си, в които 40% от материала е рециклиран. Това е пътят и за другите продукти за еднократна употреба, които трябва да бъдат изхвърляни разделно в определените за това контейнери. Малкото хора, които го правят, обаче са обезсърчени.
 
„Да кажем, аз събирам разделно и после минава камионът и всичко събира на едно - кое му е разделното - не знам“, заяви Татяна Борисова.
 
Според производители идеята за използването на биоразградима пластмаса не е удачна, защото у нас липсват подходящи сметища, където продуктът да се разгражда.
 
Възможна алтернатива на пластмасовата чаша е биоразградимата чаша. Изобретението, патентовано от пловдивчанин, е създадено от натурални и екологично чисти зърнени продукти и може да бъде изядено след употреба.
 
„Идеята е да не замърсяваме с добре познатите пластмасови хартиени чаши. Интересът е много голям, предимно в България, но вече започваме да продаваме и в Европа“, каза Мирослав Запрянов - производител на биоразградима чаша.
 
Вкусните чаши се продават в търговската мрежа на цена от 50 стотинки. Заради засиления интерес от фирмата вече разработват и други екопродукти.