Работодателите смятат, че минималните осигурителни доходи са отживелица
Минималните осигурителни доходи, които се договарят между бизнеса и синдикатите всяка година, са отживелица и трябва да бъдат премахнати - затова настояват за пореден път четирите работодателски организации.
Според Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал няма връзка между ръста на минималните осигурителни доходи и ръста на събраните осигуровки. "Миналата година бяха административно увеличени, по-миналата година не бяха увеличавани. И двете години като следствие имаме един и същи резултат - 14% ръст на събраните осигуровки", заяви Велев.
В същото време минималните прагове са причина в някои сектори работниците да получават по-ниски реални заплати и да се увеличава сивият сектор.
Велев посочи като пример общинските болници, в които служителите се назначават със заплати на съответните прагове, но бюджетът на болницата не може да си го позволи. "Реалната им заплата е по-ниска от тези прагове и удръжките, които се правят от нея са на база на тези по-високи прагове, т.е. в по-големи размери. При едно такова административно увеличаване на праговете, тези хора ще получават по-малък нетен доход ", разясни още той.
От бизнеса припомнят, че правителството планира ръст на минималната работна заплата и на компенсацията на един работещ с 6,6% при двойно по-нисък ръст на производителността на труда от 3,2%.
Последвайте ни
0 Коментара: