Последните данни показват, че цените на хранителните стоки са достигнали през март 2022 г. най-високото ниво от началото на това проучване през 1990 г., заяви агенцията по храните на ООН, съобщи Бг он еър.

Ценовият индекс на Организацията по прехрана и земеделие (FAO) към ООН, който измерва месечните промени в цените на кошница от стоки, включваща зърнени култури, маслодайни растения, млечни продукти, месо и захар, нарасна с 12,6% спрямо предишния рекорд, достигнат само месец по-рано и скочи с цели 33,6% спрямо март 2021г., достигайки ниво от 159,3 пункта.

Къде ще отиде великденската добавка на пенсионерите?

FAO приписва това рязко увеличаване на цените основно на конфликта в Украйна, заедно с високите разходи за енергия. Украйна и Русия са ключови износители на зърнени храни и слънчогледово масло, като на Русия се падат около 30% от световния износ на пшеница и царевица, докато на Украйна се падат 20%. Според FAO близо 50 държави зависят от Русия и Украйна за поне 30 процента от нуждите си от внос на пшеница.

Шок за Великден: Ето колко струват две яйца

През 2021 г. 36 от 55 държави с продоволствена криза зависеха от износа на Украйна и Русия за повече от 10% от общия си внос на пшеница, включително 21 страни с голяма продоволствена криза, предаде БНР.Рязкото покачване на цените на храните ще засегне най-силно по-бедните страни, много от които вече се борят с негативното въздействие на кризата с Ковид-19. Много страни в Близкия изток и Северна Африка разчитат както на Украйна, така и на Русия за своите зърнени култури и растителни масла.