Средните заплати в частния сектор ще нараснат скромно с между 5% и 7% догодина, прогнозира Кристофор Павлов, главен икономист на една от банките у нас, пише "Труд бг".

По думите му договарянето на заплатите за следващата година ще протече в условията на продължаващата здравна криза и шок с цените на енергийните ресурси.

Не очаквам следващото правителство да продължи смелата политика на ГЕРБ по отношение на доходите през 2021 г.

“Според мен ще има нарастване на заплатите в публичния сектор и догодина, но това ще бъде извършено много селективно, като общият ръст ще достигне между 7% и 8% при отчетени 15% през 2021 г.”, отбеляза Павлов.

От 2023 г. темпът на нарастване на заплатите в частния сектор ще се ускори и ще достигне до 10-11% годишно, т. е. близо до нивата през 2018-2019 г.

Причината е очакваният значителен недостиг на работна сила. След като икономиката загуби 136 хил. работни места през последните две години, догодина ще успее да създаде 25 хил. работни места, сочат прогнозите на банката.

От 2024-2025 година ще започне да намалява броят на работните места, тъй като икономиката ще е достигнала пълна заетост, няма да има свободни ресурси, а това ще става в контекста на бързо намаляващо население в трудоспособна възраст.

Прогнозата сочи още, че най-висока инфлация ще ума през януари 2022 г., когато ще стигне 5,5%, след което ръстът на цените постепенно ще се успокоява и в края на годината се очаква инфлация от около 2,5% на годишна база. За цялата година инфлацията ще достигне средно 3,8%.

Според Павлов негативният ефект от по-високите цени на енергията ще бъде по-голям за българската икономика, отколкото в Европа, защото делът на енергийно бедните домакинства у нас е доста по-голям.

Възстановяването на икономиката през следващата година ще протича на две скорости, като през първата половина на годината, особено през първото тримесечие, растежът ще бъде много нисък, след което ще се ускори.