Лавина от оферти за сезонна работа в хотели и ресторанти даде старт на треската по набиране на персонал край морето. В бюрата по труда и в сайтове валят стотици обяви за изпълнителски позиции, като най-високи заплати се предлагат за готвачи – до 1800 лева. Множество вакантни места, подходящи и за гимназисти и студенти, ще предложат работодатели на борса в четвъртък в Юнашкия салон. Това съобщиха от Регионалната служба по заетостта, цитирани от в. Труд.

Държавата също ще удари рамо с обучение на 393 безработни за готвачи, камериери, бармани, сервитьори, администратори и озеленители. Курсовете ще приключат през юни, а най-добрите ще се уредят с 3-месечни трудови договори. Въпреки всички усилия обаче и това лято ще се наложи внос на кадри, категорични са хотелиерите.

Част от тях вече откриха сезона с балнеоложки програми за първите организирани групи. От седмица 125 германски пенсионери от Кьолн и Дюселдорф отмарят в комплекс “Слънчев ден” и в курорта Албена. Възрастните туристи се развличат в студа с култура. “Нашите гости по молове не ходят. Предпочитат хубавата музика и хубавото вино. Вече посетиха един концерт и операта “Любовен еликсир” на Доницети. Останаха впечатлени от прекрасния спектакъл. За съжаление, обаче, броят им не расте, а намалява заради мудността на нашата държава”, коментира Красимира Георгиева, дългогодишен представител на “Cur Club”.

Чрез този туроператор от 25 г. край Варна от средата на март до средата на октомври почиват немски пенсионери. Триседмичната ваканция им излиза около 1000 евро без балнеологията, за която броят още 300-400 евро. “Част от сметката могат да покрият здравните им каси, но за разлика от други страни в ЕС България не е подписала нужните споразумения, за да се признават лечебните процедури у нас като разход в Германия”, поясни Георгиева. 

“Докато тези екстри продължават да са недостъпни, няма как да претендираме да сме целогодишна дестинация”, заключи тя.