Ще ядем ниско качество ориз цяла година

Големи площи, които са застрашени от безводие в края на поливния сезон, може да се стигне до там, че да се получат нисък добив и качество

Големи площи, които са застрашени от безводие в края на поливния сезон, може да се стигне до там, че да се получат ниско качество и добив.

Това реално би означавало провал за наличните оризни насаждения."

Това заяви пред Нова телевизия Георги Видолов, председател на Българската оризова асоциация и собственик на голяма фабрика край Пловдив.

"Проблемът с недостатъчната вода за напояване стана национален.

Годишно за напояване отиват към 200 милиона кубика вода.

И когато тази вода бъде спряна и отказана на земеделците, под претекст, че трябва да стои като резерв за производство на електроенергия, това не остава незабелязано. Вижда се, че натежават лобитата на производителите на електричество от вода и води до недостиг и напрежение сред земеделците.", добави той.

Стига се до искане за оставката на шефа на Националната електрическа компания Мартин Георгиев. Причината, според Видолов, водата за напояване е спряна, за да се даде приоритет на няколко водноелектрически централи.

"Към момента ситуацията се подобри, но риск за реколтата все още има.

Разходите за поливна вода са едни от най-големите.

Цената на водата е 25% от разхода за ориз. Единственият начин тя да поевтинее е държавата да направи така че водата за напояване да се превърне в услуга с общ икономически интерес. По-слабата реколта ще се отрази - ще има по-голям внос. А вносните оризи са с по-ниско качество от българските. Но все пак поне засега няма да има повишение на цените на ориза", допълни Видолов.