Безпрецедентен спад в цените на горивата се наблюдава на българския пазар, като стойностите достигнаха най-ниските си нива за последните три години. В момента средната цена както на масовия бензин, така и на дизеловото гориво се установи на 2,50 лева за литър.

Водещите вериги бензиностанции предлагат горива в диапазона между 2,49 и 2,52 лева, докато по-малките търговски обекти поддържат с 15-20 стотинки по-ниски цени. За последния период се отчита понижение от приблизително 40 стотинки.

Световни фактори влияят върху пазара

Експертите посочват, че основният фактор за текущите ценови равнища е устойчиво ниските котировки на петрола, които се задържат около 72 долара за барел. Това се дължи на намаленото търсене от страна на Китай - най-големият вносител в световен мащаб, както и на неравномерното икономическо възстановяване в глобален план.

Ситуацията в Съединените щати

В Съединените американски щати се очаква средните цени да спаднат под 3 долара за галон (3,8 литра), според информация на Bloomberg. Това представлява най-ниското ниво от януари месец насам. В над десет щата цените вече варират между 2,25 и 2,50 долара, а в края на миналата седмица средната стойност е била 3,08 долара.

Позицията на България в европейски контекст

България се утвърждава като държавата с най-достъпни цени на горивата в Европейския съюз. Стойностите у нас са близки до тези в Румъния, Полша, Литва, Чехия и Кипър, където литър гориво се предлага между 2,67 и 2,77 лева. В останалите страни-членки цените се доближават до 3 лева за литър.

Скандинавските държави поддържат най-високи цени, достигащи близо 4 лева за литър. Гърция също се нарежда сред страните със скъпи горива, като бензинът там се търгува на цена от 3,48 лева, а дизелът надхвърля 3 лева за литър.

Прогнози за развитие на пазара

Според анализ на Международната агенция по енергетика, през следващата година световното предлагане на петрол ще надвиши търсенето, независимо от евентуалното запазване на приетите ограничения в добива от страните производителки. Допълнително влияние ще окаже очакваното увеличение на производството в Съединените щати и други държави извън ОПЕК.

Показателен е фактът, че запасите от суров петрол в САЩ през изминалата седмица са нараснали с 2,1 милиона барела.