Скандални имена изплуват сред членовете на Асоциацията на българските туроператори, които преди дни поискаха оставката на министър Николина Ангелкова, с мотив за хаотичен, според тях, туристически  маркетинг и неадекватно електронно присъствие на България на международната туристическа сцена. Каква всъщност е действителната картина на нещата.

Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) със своите 89 члена – 79 редовни, 9 асоцирани и 1 поочетен,  представлява  около 2,7% от всички туроператори и туристически агенти в България. Справка в Националния туристически регистър сочи, че там са записани 3264 туроператори и туристически агенти.

Част от Управителния съвет на АБТТА поиска с писмо промени в държавната политика в туризма и оставки в министеството, но дори без да е получил одобрението на собствените си членове, съобщи по-рано днес "Фокус". На заседанието, на което е прието писмото  са гласували 5 души от 9-членния Управителен съвет на асоциацията. Останалите 4 са се въздържали, свидетелстват участници.

Пръв в списъка на искащите оставки е шефът на асоциацията на туроператорите Байко Байков, чиято фирма "Дилижанс" заведе децата от Свищов на фаталното пътуване, завършило със смъртта на 12 деца във водите на река Лим. За него беше създадена специална парламентарна комисия, която да установи дали Байков не е направил това с фалшиви документи, защото фирмата му е била с отнет лиценз.

От  членовете на АБТТА не е искано съгласие с твърденията в писмото, както вече стана ясно от изявления на участници. За тях това е нарушение на правилата на самата организация, тъй като според нейния устав върховен орган е Общото събрание и неговите решения за задължителни за другите органи на асоциацията и подлежат на съдебен контрол. По тази причина част от членовете на АБТТА заявиха, че огласяването на писмото е неправомерно, тъй като основното задължение на Управителния съвет е да изпълнява решенията на Общото събрание.  

Освен разединение в самата АБТТА, колегите им туроператори от другите организации недоумяват защо се създават условия за хаос и проблеми в туризма и то точно в момент, когато приключва изключително успешен летен сезон с ръстове дори над постигнатото за същия период през рекордната за туризма 2016 г., откакто има статистика въобще.

В Националния туристически регистър фигурират  още две организации на туроператорите -  Българска асоциация на туристическите агенции (БАТА) също с 89 члена- 77 редовни и 12 асоцирани. От БАТА категорично се обявиха срещу критиките на АБТТА. Същото впрочем сториха и от Сдружение тризъм. Там членуват 241 дружества -  туроператори, туристически агенти, хотелиери и общини.

А данните са категорични: Според НСИ за първите 8 месеца на 2017 г. общият брой посещения на чуждестранни туристи у нас е над 6,5 млн. души, като ръстът спрямо периода януари-август 2016 г. е близо 8%. С още по-бързи темпове се увеличават постъпленията от международен туризъм, показва официалната информация на БНБ. Според нея в периода от януари до юли 2017 г. общите приходи възлизат на около 3,8 млрд. лв, което е ръст от близо 11% спрямо същите месеци година по-рано.

Другите организации в туризма извън туроператорите също не разбират какви са явните и скрити причини да се търсят проблеми при толкова успешен сезон. Те излязоха категорично срещу желанието на част от АБТТА  да разединяват сектора и да го върнат в годините преди да има самостоятелно министерство и то в момент, в който се приема законодателството за туризма в европейски дух, предвиждащо сериозни административни облекчения за бизнеса.

Доброто си сътрудничество с Министерството на туризма и нуждата съвместно да се приемат текстовете от най-важния закон за бранша, декларира Националният борд по туризъм- организацията, обединяваща най-големите инвеститори в отрасъла. В подкрепа на държавната политика в туризма се обяви и Българският съюз на по балнеология и спа туризъм, който  е член на Европейската спа асоциация.

Не виждам причина да подавам оставка заради АБТТА - втора поредна година имаме най-успешния туристически сезон. Това, както вече информира БЛИЦ, каза пред журналисти по-рано днес министърът на туризма Николина Ангелкова във връзkа с исканата й оставка от АБТТА.

„Първо, бих искала да кажа, че в националния туристически регистър има над 300 сдружения. Регистрираните такива, свързани с туроператорска и турагентска дейност са 3, като в регистъра турагентите и туроператорите са над 3000. Във въпросната АБТТА членуват може би около 80-90. По същия начин и в БАТА и Национално сдружение „Туризъм“. Това, че изразяват определено несъгласие с политиките, които води министерството, е тяхно право, но фактите, които имаме в сектора, доказват, че ние сме на прав път. Със сигурност има още много какво да се желае и да се работи. Все пак министерството съществува от 3 години, а проблемите в туризма са трупани 20-30 години“, коментира Ангелкова.

Тя поясни, че в Националния съвет по туризъм се обсъжда всичко. Министър Ангелкова обърна внимание, че членове на този съвет са и АБТТА и техните предложения са взимани  предвид.