Икономиката на еврозоната е на път да отбележи най-силния си растеж от десетилетие насам. Очакванията са за ръст от 2,2 %, което е значително повече от прогнозираното през пролетта 1,7 %, съобщиха от Европейската комисия. Очаква се икономиката на целия ЕС също да се представи по-добре от предвиденото, като отбележи силен растеж от 2,3 % в сравнение с прогнозирания през пролетта растеж от 1,9 %.

Според публикуваната есенна прогноза Европейската комисия очакванията са растежът в еврозоната и целия ЕС да продължи и през 2018 г. и 2019 г. — съответно 2,1 % и 1,9 %. Валдис Домбровскис, заместникпредседател на Комисията, отговарящ за еврото и социалния диалог, а също така и за финансовата стабилност, финансовите услуги и съюза на капиталовите пазари, заяви, че като цяло икономиката на

Общността постига добри резултати. Икономическият растеж и създаването на работни места са стабилни, инвестициите нарастват, а дефицитът в държавния сектор и дългът постепенно намаляват. Има и признаци на възобновяване на процеса на сближаване на реалните доходи. Въпреки това съществуват значителни различия между държавите членки, като в някои от тях все още се наблюдава стагнация на трудовия пазар.

Според Домбровскис, политиката на страните-членки трябва да остане насочени към устойчив и приобщаващ растеж. Трябва да се продължи с макроикономически политики и реформи за повишаване на производителността, способността да се адаптираме към промените и да гарантираме, че ползите от растежа се разпределят в целите ни общества.

Пиер Московиси, комисар по икономическите и финансовите въпроси, пък съобщи, че след продължило пет години умерено възстановяване, тази година растежът на европейската икономика се ускорява.

Добрите новини идват от различни области — създаване на повече работни места, повишаване на инвестициите и укрепване на публичните финанси. Въпреки това остават предизвикателства — високи равнища на дълга и слабо увеличаване на заплатите. Необходими са решителни усилия от страна на държавите членки, за да се гарантира, че ръстът ще се запази, а плодовете от него ще бъдат разпределени справедливо. Необходимо е и структурно сближаване и укрепване на еврозоната, за да стане тя по-устойчива на бъдещи шокове и да се превърне в истински двигател на споделен просперитет. Според специалистите, следващите седмици ще бъдат решаващи в това отношение. 



Източник: Канал 3