Европа ще изпадне в рецесия заради кризата, предизвикана от коронавируса, това каза пред БНР Сара Фаулър от „Оксфорд аналитика“.

По думите ѝ първите сигнали на възстановяване може да се усетят в края на тази или началото на следващата година, при условие, че Китай не бъде ударен от втора вълна на заразата. 

„Със сигурност вървим към много дълбока рецесия. Мисля, че възстановяването може да отнеме няколко тримесечия, а пълното възстановяване - дори няколко години“, каза още тя.

Настоящата ситуация изисква сериозни харчове от страна на правителствата и те трябва да бъдат направени, допълни от своя страна професор Джон Хаслер от университета в Стокхолм.

Според него това ще създаде нови проблеми, но за тяхното решаване ще трябва да мислим, след като кризата премине.

„Ако правилните мерки бъдат предприети, това ще доведе и до нарастване на правителствения дълг. Голяма част от този дълг ще бъде влезе в баланса на Европейската централна банка, което не е непосредствен проблем, но след кризата с Ковид-19 ще трябва да се справяме с него.

Това обаче не е толкова голям проблем като цяло, поне засега. Конкретни правителства обаче ще пострадат много. Всички веднага се досещаме за Италия, но няма да е само тя“, каза Хаслер.