Над половината от българските граждани определят за себе си, че живеят с известни лишения. Това сочи проучването на изследователски център „Тренд”, направено по поръчка на в. “24 часа”.
Над една четвърт от хората със завършено висше образование обаче живеят без лишения. В столицата живеят повече хора без лишения, отколкото такива с големи лишения.

Близо една трета от българите са съгласни с твърдението, че България е място, където могат да си подобрят жизнения стандарт, докато 62% са на обратното мнение. Тук отново при демографските разбивки сериозно впечатление прави разликата по образователен статус, като висшистите изглеждат най-големи оптимисти, че в България могат да подобрят жизнения си стандарт.

Малко под една трета са съгласни, че в България може да си намериш добра работа, докато 61% са на обратното мнение. Хората с висше образование и тук имат различно мнение от общата картина, като разликата между съгласните и несъгласните е сравнително малка.

Над една четвърт от българите са готови да работят повече, за да изкарват повече пари, а над половината биха се задоволили със стандартния 8-часов работен ден.
 

23% от всички анкетирани искат да сменят работното си място. Сред тези между 18 и 29 г. този процент е най-висок, което е логично. В София процентът на хора, искащи да сменят работното си място, е най-висок, но това е обяснимо, защото столицата предлага много други възможности, докато в малките градове и селата далеч не е така и хората са доволни и от работата, която имат.
 

Изследването е реализирано между 2 и 9 февруари сред 1002 пълнолетни български граждани. Проведено е “лице в лице” и е представително за пълнолетното население на страната.
 
Типът извадка е двустепенна гнездова след предварителна стратификация по региони. 

Размерът на статистическата грешка е плюс минус 3,1%.