Азиатските акции поевтиняват днес, вследствие на спада при книжа на технологичните компании. Някои гледат на това като на здравословна корекция след сериозно поскъпване, но според други, това може би е пикът на “супер цикъла”, който подкрепяше сектора.

Азиатско-тихоокеанският MSCI се понижи с 0.9%, като акциите на технологичния лидер Samsung Electronics поевтиняха с 2.9%, до двумесечни дъна. Спадът при тайванската TSMC бе от 1.9%.

Японският Nikkei изгуби 0.1%, като спадът се оглавяваше от понижение от 2.0%при производители на електроника.

В САЩ вчера технологичният индекс Nasdaq Composite се понижи с 1.27%, след като инвеститорите се насочиха към акциите на компаниите във финансовия и в други сектори. S&P 500 остана почти без промяна, а Dow Jones добави 0.44%.

Акциите на Amazon.com, Apple, компанията майка на Google - Alphabet, и Facebook се понижиха с между 2 и 4%. Понижението при Netflix бе от 5.5%.

Опасенията около книжата на тези компании вероятно бе публикуваният по-рано през седмицата доклад на Morgan Stanley, в който се казваше, че “супер цикълът” при търсенето на чипове с памет вероятно скоро ще достигне своя пик.

Според някои пазарни играчи, разпродажбите на технологични акции са свързани по-скоро с прибирането на печалби преди края на годината.

Въпреки вчерашното понижение, индексът Nasdaq бележи ръст от 26.8% от началото на годината, или с повече от 9 процентни пункта от повишението на S&P 500.

Азиатско-тихоокеанският индекс MSCI скача с над 30% през 2017 и е на път да запише ръст в 11-и пореден месец през ноември.

От друга страна, лихвите по щатските държавни облигации нараснаха, а доларът получи известна подкрепа, след като ръстът на БВП на САЩ за третото тримесечие бе ревизиран нагоре до 3.3% на годишна основа, в сравнение с първоначално обявените 3.0%.

Сенатът вчера направи нова стъпка към приемането на данъчни промени, които са сред приоритетите на Белия дом. Евентуалното гласуване на промените може да стане в края на седмицата.

Засега обаче остава неясно дали проектозаконът има достатъчно подкрепа от страна на републиканците, за да се превърне в закон.

Лихвата по 10-годишните книжа щатски държавни облигации нарасна до 2.389%, приближавайки се до достигнатия по-рано през месеца връх от 2.414%.

Еврото се търгуваше на ниво от 1.1863 долара, след като в понеделник достигна нивото от 1.1961.

Доларът поскъпна до 112.00 спряно йената, след като в петък падна до 110.85 йени.

Британският паунд поскъпна до двумесечен връх от 1.3480 долара, след като дипломати от ЕС обявиха, че Великобритания се е "приближила" до изискванията на съюза около брекзит.

Сред азиатските валути южнокорейският вон отстъпи от 2.5-годишното дъно, достигнато в предходния ден, след като централната банка на страната вдигна лихвите за първи път от повече от шест години.

Търговията при петрола е предпазлива преди края на срещата на ОПЕК във Виена по-късно днес.

Страните от ОПЕК и някои други държави, като Русия, изглежда ще продължат ограниченията в производството до края на 2018 г., но дадоха индикации, че може да преразгледат споразумението на следващата си среща през юни, ако пазарът прегрее.

Фючърсите на щатския лек суров петрол бележат ръст от 0.2% до 57.41 долара за барел, докато поскъпването при сорта брент е от 0.4% до 63.37 долара за барел.