Цената на черното злато регистрира спад за пореден месец
Цената на сорта Брент се понижи за четвърто поредно тримесечие в края на юни, а цената на WTI отбеляза втори тримесечен спад, след като двете най-големи икономики в света - САЩ и Китай, изгубиха инерция през второто тримесечие
Цените на петрола се понижават в понеделник, тъй като опасенията за забавянето на глобалната икономика и възможните по-нататъшни повишения на лихвите от Федералния резерв на САЩ засенчват прогнозите за по-свити доставки на фона на съкращенията на ОПЕК+, съобщава Ройтерс.
Фючърсите върху суровия петрол сорт Брент поевтиняват с 15 цента, или 0,20%, до 75,26 долара за барел, след като в петък приключиха сесията с ръст от 0,8%.
Цената на фючърсите върху американския суров петрол от типа West Texas Intermediate (WTI) се понижава с 18 цента, или 0,25%, до 70,46 долара за барел, след като се повиши с 1,1% в края на предишната сесия.
Цената на сорта Брент се понижи за четвърто поредно тримесечие в края на юни, а цената на WTI отбеляза втори тримесечен спад, след като двете най-големи икономики в света - САЩ и Китай, изгубиха инерция през второто тримесечие.
Опасенията за по-нататъшно забавяне, което ще навреди на търсенето на горива, се засилиха, след като данни от петък показаха, че инфлацията в САЩ все още надхвърля целта на централната банка от 2%, подсилвайки очакванията, че тя отново ще повиши лихвените проценти.
„Ястребовите коментари по отношение на лихвените проценти продължават да пораждат притеснения за перспективите пред търсенето, които натежават върху цените“, коментират в бележка анализатори на National Australia Bank.
По-високите лихвени проценти биха могли да засилят долара, превръщайки търгуваните в долари суровини в по-скъпи за притежателите на други валути и намалявайки търсенето на петрол.
В юнската анкета на Ройтерс икономисти и анализатори понижиха прогнозите си за средната цена на барел от сорта Брент до 83,03 долара през 2023 г.
Производствената активност в Китай, най-големия вносител на суров петрол в света, също се е забавила през юни, тъй като нагласите са се влошили, а набирането на персонал е намаляло на фона на мудните пазарни условия, показват данните от проучването на Caixin/S&P Global за частния сектор.
Все пак някои анализатори очакват доставките да се свият и да повишат цените през втората половина, след като най-големият износител на петрол Саудитска Арабия обеща да съкрати допълнително добива си с 1 млн. барела на ден през юли, а САЩ постепенно попълва своя стратегически петролен резерв.
„Многократните съкращения на добива от страна на ОПЕК+ задържат цените на петрола над ключови нива, което може да доведе до допълнително намаляване на производството от страна на картела, за да се запази стабилността на пазара на суровината“, коментира Тина Тенг, анализатор в CMC Markets.
Последното проучване на Ройтерс обаче показа, че добивът на петрол от ОПЕК е спаднал незначително през юни, тъй като засиленото производство в Ирак и Нигерия е ограничило ефекта от съкращенията на други страни.
Инвеститорите очакват конференция, организирана от Организацията на страните износителки на петрол, която ще се проведе по-късно през седмицата, за да получат допълнителни сигнали за предлагането.
Миналата седмица работещите петролните платформи в САЩ са намалели с една до 545, което е най-ниският им брой от април 2022 г., а газовите платформи - с шест до 124, което е и най-малкият им брой от февруари 2022 г. насам, сочат данни на Baker Hughes.
Добивът на суров петрол в САЩ се е свил през април до 12,615 милиона барела на ден - дъно спрямо февруари, съобщи Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA) в петък.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: