Цените на петрола се понижиха в сутрешната азиатска търговия в четвъртък, след като щатският долар се засили заради очакванията за повишаване на лихвените проценти и след като последните икономически данни от САЩ и Китай не насърчиха достатъчно очакванията за подобряване на търсенето.

Фючърсите върху суровия петрол сорт Брент загубиха 80 цента, или 0,96%, и се търгуваха на ниво от 82,32 долара за барел. Фючърсите върху суровия петрол West Texas Intermediate (WTI) поевтиняха с 69 цента, или 0,87%, до 78,47 долара. И двата бенчмарка, които се понижават за втори ден след спада от 2% в сряда, са на най-ниското си ниво, откакто ОПЕК+ обяви изненадващото си намаляване на производството на 2 април.

„WTI отново се върна под нивото от 80 долара и може да продължи да се движи надолу, ако търговията със силния долар се възобнови", заяви Едуард Моя, старши пазарен анализатор в OANDA, в бележка за клиентите си. Доларовият индекс се повиши с около 0,40% през тази седмица. Укрепването на зелените пари оскъпява петрола за притежателите на други валути.

„Силният щатски долар натежа на петролните пазари през тази седмица, тъй като шансовете Фед да продължи повишаването на лихвените проценти се засилиха, а доходността по облигациите отново започна да се покачва", заяви пред Ройтерс Тина Тен, анализатор в CMC Markets. 

„Въпреки че Китай отчете по-добри от очакваните данни за БВП, както промишленото производство, така и инвестициите в дълготрайни активи не успяха да достигнат консенсусните данни, което не помогна (за) повишаването на цените на петрола", добави тя.

Според публикувания в сряда доклад на Федералния резерв икономическата активност в САЩ не се е променила съществено през последните седмици, като растежът на заетостта е малко по-умерен, а нарастването на цените изглежда се забавя.

„Това разтревожи пазарите, засилвайки неотдавнашните опасения, че затягането на паричната политика е отслабило търсенето на петрол...[докато] пазарът се отърси от сравнително оптимистичния доклад на EIA за запасите", заяви ANZ Research в бележка за клиентите си. 

„Когато коментарите на Фед намекват за по-нататъшно повишаване на лихвите, икономическите проблеми изглеждат неизбежни", казва пред Bloomberg Приянка Сачдева, анализатор в брокерската компания Phillip Nova Pte Ltd. „Единственият лъч надежда тук е възстановяването на Китай, което се очаква да бъде достатъчно значително, за да надделее над свитото търсене от Запада“. 

Опасенията за забавяне на растежа в САЩ засенчиха като цяло оптимистичния доклад на Администрацията за енергийна информация, който показа, че запасите от суров петрол са намалели с 4,58 млн. барела през миналата седмица, тъй като рафинериите са работили повече и износът е нараснал, докато запасите от бензин са се увеличили неочаквано заради разочароващото търсене.

Рафинериите са работили над 91% от капацитета си за първи път от декември насам, въпреки че запасите от бензин са се увеличили. Намаляването на запасите от суров петрол е много по-рязко от прогнозите на анализаторите за 1,1 млн. барела и от оценките на Американския петролен институт за 2,7 млн. барела, направени късно във вторник.

Що се отнася до предлагането, товаренето на петрол от западните пристанища на Русия през април вероятно ще нарасне до най-високото ниво от 2019 г. насам, над 2,4 млн. барела на ден, въпреки обещанието на Москва да намали добива, твърдят източници от бранша. 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук