Цeнитe нa пeтpoлa пoдcĸoчиxa. Heoчaĸвaн cпaд нa зaпacитe в CAЩ
Фючърсите върху американския суров петрол WTI с доставка през май поскъпнаха с 0,13% до 63,62 долара за барел. Повишението при сорта Брент е също с 0,13% до 67,51 долара за барел.
Саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман пристигна във Вашингтон за държавна визита, което повиши пазарните спекулации, че САЩ биха могли да наложат санкции срещу Иран, след като бяха подновени критиките за ядрената сделка от 2015 г.
„Присъствието на саудитския принц във Вашингтон и ясният дневен ред за засилване на натиска върху Иран е ключовият двигател на цените на петрола в момента“, смята Грег Маккена, главен пазарен стратег в AxiTrader.
От енергийния консултат FGE коментират, че САЩ вероятно ще наложат санкции срещу Иран скоро, което от своя страна ще доведе до свиване на износа с от 250 до 500 хил. барела на ден до края на годината.
Според анализаторите здравословният икономически растеж по света и слабият долар също подкрепят цените в момента да вървят във възходяща посока.
Именно в резултат на здравословното търсене запасите от суров петрол в САЩ са се понижили с 2,7 млн. барела до 425,3 млн. през седмицата, приключваща на 16 март, съобщи Американския петролен институт.
По-слабият долар прави вноса на суров петрол по-евтин за страните, които използват други валути, а това допълнително стимулира търсенето.
На петролните пазари обаче натежава увеличаващото се производство в САЩ, което отчита ръст с повече от една пета от средата на 2016 г. до 10,38 млн. барела на ден. По този начин щатското производство вече изпревари това на най-голямия износител на петрол – Саудитска Арабия, като в момента само Русия произвежда повече – 11 млн. барела на ден.
Според някои анализатори производителите в САЩ все още не са достигнали лимита си, докато според други производството ще бъде намалено в някакъв момент, за да се предотврати още една ценова катастрофа, каквато се наблюдаваше между 2014 г. и 2016 г.
На стоковите пазари фючърсите върху златото с доставка през април поскъпнаха с 0,14% до 1313,70 долара за тройунция благодарение най-вече на лекото поевтиняване на долара. Среброто отчита повишение в цената си с 0,25%, докато котировките на медта и платината се търгуват по-ниско със съответно 0,10% и 0,07%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, по време на азиатската сесия леко се понижи, но сутринта българско време се повишава с 0,35% до 90,24 пункта. Доларът поевтинява спрямо йената с 0,10% до 106,42 йени. Австралийският долар пък поскъпва спрямо американския с 0,25% до 0,7702 долара.
Последвайте ни
0 Коментара: