Цените на петрола продължиха да нарастват
Акциите поскъпват след отпадането на новите мита за Мексико
Мексиканското песо скочи с около 2.0% в ранната търговия днес до 19.2285 спрямо долара, вследствие на новината за сделка, докато китайският юан поевтиня до найниското си ниво от началото на годината след изнесените данни за китайския внос и на фона на безизходицата около търговските преговори между САЩ и Китай. Фючърсите на S&P500 първоначално нараснаха с 0.8% и за последно отчитаха повишение от 0.4%. Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации скочи с 3.5 базисни пункта до 2.119%, след като в петък падна до 21-месечно дъно от 2.053% след излизането на данните за неселкостопанската заетост.
Инвеститорите по света се опасяваха, че ако САЩ започне нов търговски конфликт, докато все още води спор с Китай, това може да тласне щатската и други икономики към рецесия. Японският индекс Nikkei се повиши с 1.1%, докато азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.7%, като ръстът беше оглавен от пазарите в Хонконг и Индонезия. Подобрените нагласи към риска също така подпомогнаха долара, като щатската валута поскъпна с 0.15%, до 108.38 йени.
“Въпреки това, вследствие на ограничения напредък досега в преговорите между САЩ и Китай, които са най-важният въпрос за пазарите, ръстът в цените на акциите ще бъде ограничен,” смята той. Тази предпазливост се засилва и от изнесените днес данни, които показаха, че китайският внос се е свил с 8.5% на годишна база през май, което е доста по-сериозен спад от предварително очаквания и е признак за слабото местно потребление.
Износът обаче неочаквано нараства с 1.1% през миналия месец, въпреки че мнозина подозират, че това се дължи на факта, че компаниите бързат да изнесат продукцията, за да избегнат по-високите щатски мита. Юанът продължи да поевинява след излизането на данните, докато очакванията, че Федералният резерв ще понижи лихвите след слабите данни за заетостта поддържаха долара в отбранителна позиция.
Щатската икономика е създала 75 000 нови работни места миналия месец, което е доста по-малко от предварителните очаквания за ръста на заетостта със 185 000. Ръстът в заплащането, който се следи отблизо заради ефекта си върху инфлацията, се забавя до 3.1%, което е най-слабото увеличение на годишна основа от септември. Само три месеца по-рано заплащането в САЩ нарастваше с най-бързите си темпове от десетилетие. Следващата среща на Федералния резерв е насрочена за 18-19 юни.
Еврото остана почти без промяна и се търгува срещу 1.1329 долара, близо до 2.5-месечния връх от 1.1348, докоснат в петък. Златото поевтиня с 0.8%, след като в петък се оскъпи до 14-месечен връх от 1 348.1 за тройунция, доближавайки се до ключовата съпротива от 1 350 долара. Юанът се обезцени с около 0.35%, до 6.9366 спрямо долара, което бе най-ниското му ниво от началото на декември.
Много инвеститори все още се надяват, че президентът на САЩ Доналд Тръмп ще се срещна с китайския си колега Си Дзинпин по време на срещата на страните от Г-20 по-късно през месеца, за да потърсят компромис относно търговията и други икономически въпроси.
Цените на петрола продължиха да нарастват, след като Саудитска Арабия обяви в петък, че ОПЕК и Русия са близо до постигането на споразумение за удължаването на ограниченията в производството и след юни. Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпват с 0.25%, до 63.45 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол добавиха 0.57 към цената си, до 54.30 долара за барел.
Последвайте ни
0 Коментара: