Цените на петрола са разнопосочни във вторник, тъй като пазарите на горива в САЩ се оказаха по-затегнати, след като търговският спор между Китай и САЩ престана да оказва влияние върху търговията със суровината преди предстоящите преговори между двете най-големи икономики в света по-късно през седмицата.

Фючърсите на американския лек суров претрол (WTI) с доставка през септември покъпнаха с 27 цента, или с 0,4%, до 66,70 долара за барел. Крайният скрок за сделки със септемврийските фючърси е във вторник. По-активно се търгуват октомврийските фючърси, които нараснаха със 7 цента, или с 0,1%, до 65,49 долара за барел, пише Инфосток бг.

Търговците казаха пред „Ройтерс", че цените на американските пазари са се повишили заради прогнозите за намаляване на търговските запаси от горива през следващите месеци. В момента запасите на рафинирани продукти като дизел и горива за отопление в момента са най-ниски за последните четири години.

Това се случва точно преди пиковия период на търсенето на дизеловото гориво, необходимо за тракторите и други селскостопански машини за прибиране на реколтата и задаващото се по-студено време през есента в Северното полукълбо, което повишава потреблението на гориво за отопление.

Извън САЩ, фючърсите на европейския вид суров петрол Brent са малко по-евтини, като се понижиха с 3 цента, до 72,18 долара за барел, спрямо последното затваряне на търговията в понеделник.

Поради това, че САЩ въведоха санкции срещу иранския петрол, френската банка BNP Paribas заяви, че очаква производството на петрол от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), на която Иран е член, да намалее средно с до 32,1 милиона барела на ден до края на 2018 г. и с до 31.7 млн. барела през 2019 г.

Въпреки това, търговци заявиха, че пазарните участници са предпазливи поради притеснения относно перспективите за търсенето на фона на търговския спор между САЩ и Китай.

Китайската търговска делегация се очаква във Вашингтон тази седмица да разреши спора, но президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви пред „Ройтерс" в понеделник, че не очаква голям напредък и решаването на търговския спор с Китай ще отнеме време.

Въздействието на санкциите в Иран все още не е ясно. Китай заяви, че ще продължи да купува ирански петрол въпреки санкциите на САЩ.

Намаляването на доставките от Иран може да бъде компенсирано, като страните производителки извън ОЕПК увеличат производството си.

От BNP Paribas прогнозират, че производството на петрол от ОПЕК вероятно ще нарасне с 2 млн. барела през 2018 г. и с 1,9 млн. барела през следващата година. "В зависимост от това, до кога ще действат санкциите на САЩ, нарастването на доставките извън ОПЕК до края на 2019 г. може да се окаже повече от очакваното", допълват от банката.

Търсенето на нов петрол се е увеличило в световен мащаб през последните две години, като броят на платформите за добив са се увеличили от 1013 в края на юли 2016 г. до 1664 през август 2018 г., според данни на консултантската компания за енергийни услуги Baker Hughes.

Най-голямо е увеличението в Северна Америка, където броят на платформите е нараснал от 491 на 1,057 през последните две години.

Как ще се движат цените също ще зависи от търсенето.

"Очакваме глобалното търсене на петрол да нараства с 1,4 милиона барела на ден през 2018 г. и през 2019 г.", прогнозират анализаторите на BNP Paribas, което означава, че глобалните пазари вероятно ще бъдат достатъчно осигурени.