С писма или телефонни обаждания ще бъдат обявявани гражданите за за необявени или неточно декларирани доходи. Това съобщиха от Националната агенцията по приходите (НАП).

Уведомленията касаят физически лица, за които има информация, че са получили доходи през миналата година, но не са обявени или са неточно декларирани, съобщиха от приходната агенция.

Процедурата важи за всички 

От НАП уточняват още, че ще бъдат изпратени писма и направен контакт по телефона също с лица, за които са установени неточности в декларираните данни. Същата процедура ще важи и за онези, при които се установят разминавания в данните спрямо информацията, с която приходната агенция разполага.

Какво трябва да направите, ако ви се обадят от приходната агенция?

Стъпката, която трябва да предприемете, е да подадедете коригираща годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. За изпълнението на тази задача имате 14-дневен срок от получаване на официалното известие за това от приходната агенция.

За бързото изпълнение на задължението и подаване на съответната декларация, Агенцията препоръчва да се използва електронната услуга „Приемане на Годишна данъчна декларация по чл. 50 Закон за данъците върху доходите на физическите лица“, която се достъпва чрез персонален идентификационен код (ПИК), издаден безплатно от НАП, или чрез квалифициран електронен подпис (КЕП) и се намира в Е-портала на приходната агенция „Услуги“, „Подоходни данъци“.

Преди подаване на декларацията през електронна услуга, лицата задължително следва да прегледат информацията в нея и да допълнят и/или коригират при необходимост, се казва още съобщението от НАП.

Къде може да получите повече информация?

Това става, ако се свържете с Информационния център на НАП 02 9859 6801 и 0700 18 700.

Телефонното обаждане е на цената на градски разговор от цялата страна за абонатите на фиксирани услуги на „Виваком“. Обажданията от мобилни телефони и други фиксирани мрежи към телефона на Информационния център на НАП се заплащат по стандартната тарифа на съответния мобилен оператор, се посочва в съобщението.

НАП подгони над 500 българи с луксозни и скъпи автомобили

Сред проверяваните от приходната агенция са не само собственици на луксозни коли, а и такива, които са ги взели на лизинг.

Набелязани са 551 души за по-щателна проверка. Възложени са 508 проверки за установяване на факти и обстоятелства.

При проверките дали доходите отговарят на притежаваното имущество данъчните събират данни за цялото семейство.

Защото е възможно родителите да имат високи доходи и да са купили луксозен автомобил на детето си.

Данъчните правят съпоставка на официалните доходи с притежаваното от семейството имущество – автомобили и недвижими имоти, както и дали легалните доходи са достатъчни за покриване на текущите разходи на семейството.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!