Войната направи нещо неочаквано с имотния пазар в България
Наблюдава се бум на жилищните заеми, а лихвите остават без промяна
Ново проучване шокира: Трудно е да се намери двустаен в София под тази цена
От общия размер на предоставените жилищни кредити през март 164,7 млн. лв. са предоговорени или рефинансирани заеми. Това са над 35% от договорените заеми за покупка на жилища през месеца. Намаляващите лихви по кредитите дават възможност на много хора да договорят по-добри условия по вече сключените заеми или пък да вземат нов заем от друга банка при по-ниска лихва и с него да погасят стария.
Така месечните вноски по обслужване на заема намаляват. Но дори да извадим предоговорените и рефинансирани заеми, се оказва че отпуснатите през март нови жилищни кредити са с над 36% повече спрямо същия месец на миналата година.
Селска плевня се превърна в шикозна вила за 1 милион долара
Ръстът на жилищните кредити до голяма степен се дължи на желанието на хората да инвестират парите си в условията на висока инфлация. А данните на БНБ показват, че войната в Украйна само допълнително е разпалила интереса на българите към покупката на имоти. Със започването на войната нараснаха цените на горивата и на основните метали, което се отразява и на цените на имотите. Затова много хора през март са побързали да купят имот и да изпреварят очакващото се покачване на цените на къщите и апартаментите.
През март лихвите по жилищните кредити остават без промяна спрямо предходния месец, но са по-ниски спрямо март миналата година, показват данните на БНБ. Средният размер на лихвите по жилищните кредити е 2,59%. Годишният процент на разходите по жилищните кредите, който се получава като към лихвите добавим всички такси и комисионни на банките, през март също остава без промяна в размер на средно 2,83%. Спрямо март миналата година обаче годишният процент на разходите намалява с 0,19%.
10 атрактивни къщи, в които всички биха живяли
Голям е интересът на домакинствата и към потребителските заеми. През март отпуснатите от банките потребителски кредити са в общ размер над 725 млн. лв., което е с 38,5% повече спрямо същия месец на миналата година. Годишният процент на разходите по тези заеми през март е средно 8,2%, което е с 0,17% по-малко спрямо същия месец на миналата година, показват данните на БНБ.
Последвайте ни
2 Коментара: