Започва изграждането на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци в АЕЦ “Козлодуй”. Площадката с име „Радиана” ще се строи от Държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“ със средства от Международен фонд „Козлодуй“. От 12 ч. днес министърът на енергетиката Теменужка Петкова ще даде символичния старт на строителството.

Хранилището е предназначено за преработени и обезопасени радиоактивни отпадъци. В него ще бъдат съхранявани отпадъци от промишлеността, медицината и бита, от спрените малки блокове (1-4) на АЕЦ „Козлодуй”, както и от дейността на бъдещи нови ядрени мощности. На обекта няма да се съхранява отработено ядрено гориво, което и в момента се транспортира до Русия.

Националното хранилище представлява съоръжение с няколко слоя защита. Отпадъците ще бъдат предварително обезопасени и опаковани в стоманобетонни кубове. Те ще бъдат вкопани в земята.

Планирано е хранилището да бъде в експлоатация 60 години. След това се предвижда то да бъде затворено. През целия период на експлоатация и в следващите 300 години съоръжението ще е обект на постоянен контрол от страна на оторизираните органи.

Изграждането на Националното хранилище е залегнало в актуализираната Национална стратегия за управление на отработеното ядрено гориво и радиоактивните отпадъци до 2030 г. и представлява ангажимент на българското правителство пред Европейската комисия.

Проектът за изграждане на хранилището е възложен на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци” с правителствено решение от 2005 година. Във времето този процес условно се разделя на три основни етапа: избор на площадка, проектиране и строителство.

След извършени регионални и детайлни геолого-геофизични, геохимични, инженерно-геоложки и хидрогеоложки изследвания, беше избрана предпочитана площадката „Радиана”.

Площадката на бъдещото хранилище е разположена в непосредствена близост до АЕЦ „Козлодуй”, в двукилометровата, защитена зона на централата, в землището на с. Хърлец, община Козлодуй.

Международен фонд „Козлодуй” финансира безвъзмездно проекта чрез Европейската банка за възстановяване и развитие. Стойността на първия етап от изграждането на хранилището е близо 72 милиона евро.