Русия удържа важна победа над транснационалните глобалистки компании. Забележително, че това не е направено от държавата, а от частната компания “Уайлдберис”, която провежда истинска национална политика.

Преди няколко месеца “Уайлдберис” обяви, че снижава цената на стоките, които се плащат с картите “Мир”, СБП или дори чрез “Сберпей”.
Причината е банална - комисионната при използването на руските платежни системи е съществено по-ниска, отколкото при плащане с американските “Виза” и “Мастъркард”.

След това действие американците изпаднаха в истинска истерия. Какво ли не се опитваха да правят: организираха информационна кампания в медиите, заплашваха банките с глоби, заплашваха със съд. Между другото - резултат не беше постигнат.

Логично, все пак преди въпросното действие “Уайлдберис” пресметна всички рискове и действа изключително в рамките на закона.

В резултат на това американците се предадоха. Те снижиха комисионните за онлайн-магазините, сред които “Озон”, “Уайлдберис” и “Али Експрес”.
Общо взето руският национален бизнес показа, че може не само да се бори, но и да побеждава глобалистите.

За жалост, ако нашият финансов блок (на първо място ЦБ), не беше либерално-монетаристки, то логична стъпка щеше да стане масовото прехвърляне на бизнеса да използва “Мир” и СБП. С “препоръчителен характер”.

Но за жалост Централната банка играе в глобалистката система. Вече е голям успех че пир нас изобщо се появи национална платежна система.
Въпреки това естествените процеси говорят, че американците ще губят ролята си на нашия пазар, а националните платежни системи, напротив, ще увеличат дяла си.

Според данните от 2021 година делът на емисиите на картата “Мир” е скочила от 29 на 32,3%, а по обем на операциите се е увеличила от 23 на 25%. През 2024 година се смята, че “Мир” ще заеме 30% от пазара. Да, делът расте не толкова бързо, колкото ни се иска, но движението нагоре е очевидно. Напук и въпреки провежданата от либералите икономическа политика.

Впрочем, има и определени рискове. Така преди няколко месеца (според медиите), Министерството на финансите се замисли дали да не приватизира Националната система за платежни карти, която контролира “Мир”, СБП и другите. Не е ясно къде е смисълът от това.

Извеждането на НСПК на първично предлагане има смисъл. Но единствено, ако на пазара ще бъде пласиран пакет, който не превишава “25%-1 акция”, а достъпът към придобиването на ценните книжа се получи изключително от руски граждани (физически лица). Тогава наистина, това ще бъде полезно, защото популярността ща “Мир” и СБП ще скочи.

Руските собственици на акции ще се откажат от използването на американските платежни системи ще се стараят да си плащат покупките с помощта на руските продукти.

Но уви, подобно нещо не може да бъде измислено в ЦБ или в Министерството на финансите. Или просто не искат. За тях е значително по-просто да продадат пакета акции на руските компании на лондонската борса, отчитайки високия интерес на инвеститорите, включително на международните. Но това няма никакво отношение към развитието на реалната икономика и към ръста на реалните доходи.

Впрочем, в момента е преждевременно да бием тревога. Създаването на платежните карти “Мир”, системата за бързи преводи, това е едва ли не единственият полезен проект, изпълнен от системните либерали. Когато гледаш на тази работа, се чудиш как Набиулина се проваля в останалите направления, ако ЦБ все пак може да работи ефективно.