Продуцентът Андрей Арнаудов пред в. "Шоу": Македония слуша Криско и Гери-Никол!
Хората там не са ни врагове. Не ни мразят, казва продуцентът
- Много обичам, когато жени говорят за футбол, макар че ти имаш отношение към този спорт. Като всички останали фенове на „Левски” и на мен не ми харесва това, което се случва, но честно казано, не желая да коментирам тази тема. Първо, защото има хиляди хора, които го правят. И второ – извън качеството ми на фен – като част от управителния съвет на клуба допреди година, в края на престоя ми там, а и месеците, след като с Иван напуснахме УС, натрупахме много огорчение. Има много неща, които мога да кажа, но просто не искам да съм поредният, който да насипва сол в раната. Вярвам, че ако предишните собственици, управителен съвет и спортно ръководство, с които „Левски” завърши миналия сезон и игра в евротурнирите, бяха останали, положението сега щеше да е коренно различно.
- Защо си тръгнахте с Иван от „Левски”, при положение че имаше едно голямо послание във вашето присъствие в клуба? И не само послание, разбира се – реални цели.
- Да, не беше само въпрос на послание. Ние имахме конкретни неща, които да свършим, които бяха в посока маркетинг и пр. Феновете ни казаха, че сме били едни от хората, които са знаели защо са там. И които са оставили някакви смислени неща след себе си. Няма да ги напомням отново, важното е, че те го знаят и са го видели. Относно оставката – защо предишните собственици се отказаха, това е изцяло тяхно решение. Трябва тях да попитате. При всички случаи не е нужно да си голям специалист, за да видиш, че нещата в “Левски” не вървят на добре
Но наистина не ми се коментира. „Левски” ми е голяма болка. Но това го казвам като фен. В качеството ми на член на управителния съвет – и двамата с Иван имаме голямо огорчение. Смятам, че няма да повторя повече тази авантюра. Въпреки че в живота никога не трябва да казваш „никога”.
- Част от феновете на отбора съблякоха фланелките на футболистите след края на мача – това беше знак на протест, на обида, на огорчение?
- Не желая да коментирам наистина – нито феновете, нито отбора.
- Има ли го отбора изобщо в момента?
- В България има три неща, от които всички разбират. Това са футбол, телевизия и политика. Аз работя в едно от трите, затова не искам да ставам от тези, които разбират от всичко. Но ще ти разкажа една много весела история. На един от безкрайните управителни съвети на „Левски” в края на миналата година, тогавашният треньор Стойчо Стоилов и някакви хора от другата страна – но не спортни специалисти, разпалено правеха анализ на играта. Слушах ги, слушах ги, те продължиха около час и половина. И в един момент поглеждам Стойчо и му казвам: „Ей, ако постоя в този управителен съвет още 2-3 години, ще започна да разбирам от футбол”. Той ме поглежда и вика: „И аз!” (смее се).
- Е все пак трябва да има и хора, които разбират от футбол!
- (Смее се.) Затова не искам да ставам поредният спортен специалист. В България има 7 милиона спортни специалисти и анализатори.
Иван и Андрей (вляво) от години са фенове на ”Левски”
- Добре, след броени дни (на 14 юни) предстои благотворителен мач на Димитър Бербатов със старите легенди на английския гранд „Манчестър Юнайтед”. Ще присъстваш ли на този футболен спектакъл?
- О, тук мога да кажа вече в качеството си на продуцент, не толкова на спортен специалист, че начинът, по който се организира самият пиар на събитието, е направен брилянтно. Вижда се, че Бербатов е вложил много усилия в това събитие, прави го много професионално и можем само да го поздравим.
- Футболът и политиката у нас сякаш вървят ръка за ръка. Ти не спести коментар по повод думите на руския президент Владимир Путин за азбуката ни, който преди седмица заяви, че „произлиза от македонската земя”. Но всъщност думите му не са ли добре премислени и дипломатични, отколкото концентрирани като обида за нас?
- За да дам отговор, ще си позволя да коментирам само частта за Македония. Защото за руската политика знам по-малко. А и ще го кажа, защото е свързано с част от разговора, който ще водим оттук нататък и за предстоящото ни музикално турне с македонците. Да, както казваш, на такова високо ниво, предполагам, че всичко е добре обмислено. Сигурен съм, че не е импровизация. За мен няма значение и не е важно това какво мисли и какво е казал Путин, колкото и да изглежда странно за повечето хора в България. Безспорно се е доказало през всичките 139 години от историята след Освобождението, че великите сили не се опитват по никакъв начин да помогнат нито се интересуват от по-малките балкански народи – независимо дали става дума за Русия, САЩ, Китай и така нататък. Единствените, които трябва да спасят собствената си съдба, сме ние. Не трябва да се поддаваме на провокации, нито да се настройваме към хората, които са ни най-близките братя – заради това, че някой се опитва да ни скара. Това е най-важното. Ако в Македония има невежество заради годините на сръбска цензура, пренаписването на историята, то всичко това е дело на сърбите, а не на самите македонци. В България има тотално невежество по отношение на състоянието на Македония, на живота там, на това какво мислят хората и т.н. Хората там не са ни врагове. Не ни мразят. Има идиоти и там, и в България, навсякъде по света. И те винаги са по-шумни. Но като цяло няма настроение против нас. В бъдеще трябва да си ставаме близки, все по-близки партньори. Имаме толкова много обща история и толкова сходен език.
- Може би българите сме тези, които сме отговорни за това азбуката ни да бъде популяризирана и известна по цял свят. Не бива да търсим кого да обвиним, само за да оправдаем нещо, което не сме направили или не правим!
- Ние какво си мислим, че популяризираме и какво стига всъщност до другите хора, са толкова сложни теми. Толкова много от нещата, които правим, не вълнуват никой друг. Така или иначе азбуката, която сме дали на толкова милиони хора, е факт. Дължи се на нас, разбира се, на българската държава и най-вече на Борис I. Това са исторически факти. Трябва да се гордеем с тях и да ги припомняме. Няма защо да се ровим. Така или иначе всеки се прави и на специалист по история. Няма нужда да напомняме. Ясно е кой какво е дал, каква е ролята на Русия по отношение на македонизма, преди това на Съветския съюз. Защо този урок по история трябва да го дъвчем?! 2017 година сме. Имаме да оправяме сегашните взаимоотношения с Македония и те са на път да се оправят, ако ние не сме достатъчно глупави сами да ги развалим.
- На мен ми се иска да разбера тази любов към Македония в теб откога датира?
- От баща ми. Семейството на баща ми са бежанци от Егейска Македония, от Лерин (сега Флорина, Гърция). От там са избягали, стигнали са до Варна, където е роден баща ми. Той ме научи на патриотизъм, както и на любов към Македония. А пък тъй като той беше голям музикант, един от най-лесните начини да изразя тази любов, е като направим едно голямо музикално събитие заедно.
- Първото българо-македонско турне, което носи неслучайно името „One Love” („Една любов”). То стартира на 22 юли тази година в Банско! Тази любов ли трябва да откроим първо след посланието на музиката? И всъщност как се роди тази идея?
- По принцип „One Love” в R’n’B средите е фраза, която значи много. Но за България и за Македония една любов е едно много хубаво заглавие. Още през 2009 г. заедно с нашите партньори от bTV направихме „Мюзик айдъл 3” – едно издание, което беше изключително успешно. В него имаше много македонци, едно момче – Боян Табаков, дори стигна до финал. За малко да спечели, но в крайна сметка остана втори. Тогава водехме заедно със Саня Николич, която сега също е с нас в това начинание. И още тогава видяхме, че този продукт се възприема много добре. Колко много ни се радват хората в Македония. Със Саня и със съпруга й, който всъщност е част от „Слаткаристика” – най-известният R’n’B бранд в Македония, решихме да продължим тази емоция. Още повече че в Македония съм чувал с ушите си как песните не само на „Слаткаристика”, но и на Криско, на Гери-Никол, на „Ъпсурт”, се слушат много. Хората пеят, скачат, знаят наизуст цели фрази (усмихва се), много приятно. Така се роди и идеята за това турне. В България има и между 50 000 и 100 000 студенти, учещи и работещи хора от Македония. И при положение че нашите звезди са толкова популярни там, ни хрумна да направим едно съвместно турне. После взехме решение кои да бъдат градовете – в Македония това са Струмица, Охрид и Скопие. А в България ще открием с концерт в Банско на 22 юли, след това концертите са в Слънчев бряг, Варна, Пловдив, а на 7 октомври ще закрием в София. Стана едно голямо турне от един разговор вечер на чаша вино.
- Доколкото знам с Иван всички решения ги взимате на маса...
- (Смее се.) Да, на маса решихме да правим едно време телевизионни предавания и вече 20 години се занимаваме с телевизия. Вече не сме толкова силни по масите, но някоя идея роди ли се вечер на чашка, не издържа дълго нереализирана (смее се). Вярвам, че и с турнето ще е така.
Интервю на Анелия ПОПОВА
Последвайте ни
0 Коментара: