Бурните дискусии, които се разгоряха около кандидатурата на шефа на Спецпрокуратурата Иван Гешев за главен прокурор, ни дадоха повод да потърсим мнението на изтъкнатия наш юрист и бивш ръководител на прокуратурата проф. Никола Филчев. Ето как отговори той на въпросите на управителя на БЛИЦ Ивайло Крачунов.
- Проф. Филчев, днес сме свидетели на два протеста пред Висшия съдебен съвет – в подкрепа и срещу кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор. Как ще коментирате?
- Съгласно чл. 39 от Конституцията всеки гражданин има право да изразява мнението си и да го разпространява, стига да не накърнява правата и доброто име на другиго. А съгласно чл. 43 от Конституцията гражданите имат право на мирни манифестации.

Така че протестите са нещо нормално за демократичното общество. Нека хората да си кажат думата. Е малко затрудняват движението на трамваите, но демокрацията е по-важна.
 
- Част от протестиращите възразяват срещу кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор?
- Родните олигарси, т.е. новозабогателите крадци и бандити, се страхуват от г-н Гешев и му организират протест. Медиите твърдят, че „разградският гризач“, за да избегне затвора,  плаща на безработни наемници да викат срещу Иван Гешев пред ВСС.

И това ни го представят като „демокрация“. По този начин народът участвал в управлението на държавата?! Протестиращите са просто „едни платени викачи“, които изразяват интересите на обвиняеми олигарси - твърдят медиите.  Аз не ги съдя чак толкова строго.

Все пак протестиращите полагат някакъв труд, а всеки труд трябва да се заплаща. Я си представете в тоя пек да се вдигнеш, да понесеш лозунги и плакати, да викаш срещу някой, когото не познаваш и т.н. Не е лесно…

- Но според критиците му г-н Гешев объркал теорията за разделението на властите?
- Филчев: Теорията за разделението на властите е формулирана от великия френски мислител Монтескьо през 18 век. Според него държавната власт се разделя на три: законодателна, изпълнителна и съдебна. Трите власти са разделени и независими.

Те се упражняват от различни органи. Целта на разделението на властите е да се осигури политическа свобода и да се спазват правата на гражданите. В същото време различните власти (държавни органи) си взаимодействат, те взаимно се балансират и контролират - власт възпира власт. Взаимодействието е нужно за ефективното управление на държавата, - за да се защитят обществените ценности и да се гарантира развитието на обществото.

Г-н Гешев акцентира върху тази, втора страна на принципа за разделение на властите. Той заяви, че не е привърженик на  абсолютното, крайното разделяне на властите. По Конституция прокуратурата  контролира, т.е. упражнява надзор за законност върху дейността на МВР и другите органи на изпълнителната власт.

Но заедно с това прокуратурата и взаимодейства с органите на изпълнителната власт. Без такова взаимодействие (при стриктно спазване на закона) не е възможна успешна борба срещу престъпността.  Съдебните органи не са извън обществото. Те служат на обществото, получават заплатите си от държавата и са длъжни да си сътрудничат с останалите държавни органи в защита на обществения интерес.  

Това са азбучни положения. В случая някои медии и партийци изопачават думите на Иван Гешев, за да могат по-лесно да го критикуват, че нарушавал разделението на властите. Нищо ново не са измислили.

Интервю на Ивайло КРАЧУНОВ