Инцидентът в Пловдив от неделя следобед по чудо се разминал без жертви и пострадали. Изгнило дърво се стовари на оживена алея в централния парк, известен като Цар-Симеоновата градина. Това се е случило на метри от десетки деца и родители, събрали се за Фестивала на знанието и движението.
Васил Попов, организатор на събитието и очевидец на инцидента разказа в ефира на „Здравей, България” по NOVA, че е станал свидетел на падането на част от дървото.
„Идвах насам към мероприятието. Бяхме оградили всичко с лента, за да не пресичат хората, и в един момент видях как се свлече това - част от ствола, дълга около седем-осем метра. Свлече се за секунди, никой не можа да реагира. Ако тук имаше човек, вероятно щеше да го убие на място“, разказа Попов.
По думите му паркът е охраняема зона с денонощно присъствие на общинска охрана, но реакцията след инцидента е била неадекватна.
„Първото нещо, което направих, беше да отида до общинска охрана. Има и ударена лампа. Отидох да потърся служители на общинска охрана, не ги намерих. Започнах да звъня на телефона, който е изписан на будката, но никой не вдигна. След около час дойдох за следващата демонстрация и охранителят седеше на пейката. Обясних му какво е станало, а той ми каза: „Аз какво да направя?“, допълни организаторът.
Според него подобно отношение е недопустимо. „Изключително некомпетентно поведение. Тези хора са тук денонощно и трябва да обезпечават сигурността на този обект. Когато има нещо, което не е в тяхната компетентност, трябва да подадат сигнал. Представете си какво щеше да стане, ако беше станал инцидент“, коментира Попов.
Другият организатор на Фестивала на знанието и движението - Крум Сираков, също е бил свидетел на случилото се. „За два дни през фестивала минаха около 100 деца. Ако в момента на падането тук имаше човек, последствията можеха да бъдат фатални“, каза Сираков.
Той разказа, че е бил с гръб към дървото, когато част от него се е стоварила на алеята. Според него в района има и други дървета и клони, които изглеждат потенциално опасни.
Според експерта от Асоциацията на арбористите Иван Деспов са необходими по-редовна поддръжка и периодични огледи на място. По думите му важна роля имат и гражданите, които трябва своевременно да подават сигнали при забелязани опасни или компрометирани дървета.
„Този клон е бил загнил в основата си, което най-вероятно е причината за падането му. Това обаче не означава, че цялото дърво трябва да бъде определяно като опасно“, обясни Деспов. „В Пловдив дърветата не се обследват. На публични места е изключително важно състоянието им да бъде проследявано регулярно, за да се установяват навреме потенциални рискове и да се предприемат необходимите мерки“, подчерта експертът.
По думите му в спешен порядък трябва да бъдат изпълнени всички издадени заповеди за сухи и опасни клони и дървета. „Оттам нататък трябва да се обследват в такива паркове дърветата от специалисти. Има достатъчно експертен капацитет“, смята той.
От Община Пловдив коментираха, че общинското предприятие „Градини и паркове“ извършва непрекъснати огледи на дървесната растителност в парковете и градините на града.
„Често дърветата, които на пръв поглед изглеждат здрави, се оказват компрометирани отвътре вследствие на гниене, кухини и заболявания, които не могат да бъдат установени само при външен оглед. След експертна оценка в петък в Цар-Симеоновата градина са били премахнати две изсъхнали акации. През тази седмица предстои отстраняването на болен бряст и кестен”, се казва в позиция на Общината. А след кратката буря, разразила се над Пловдив в неделя, са били премахнати и три огромни паднали клони в различни точки на града.
БЛИЦ припомня, че през август 2025 г. възрастен мъж почина, след като беше премазан от клон на дърво. Инцидентът стана по алеята на бул. "Марица-север" в Пловдив. 78-годишният мъж беше откаран в болница, но ден по-късно почина.
Само преди дни в Асеновград огромно дърво се разцепи и падна върху паркирали коли. Някои от тях бяха тежко повредени. За щастие инцидентът е станал рано сутринта и на мястото не е имало хора. Местни жители, обаче, алармираха, че в близост има и други опасни дървета, за които никой не взема мерки.