Две земетресение стреснаха Истанбул, сеизмолози предупреждават за много по-голям ужас
Ерджан заяви, че очакваният интензитет на предстоящото земетресение ще бъде най-малко от 6,4 до 7,2 по Рихтер
Земетресенията, които се случиха недалеч от Истанбул, в северната част на Ялова и Армутлу през последните 24 часа, привлякоха вниманието на обществеността.
Експерти, които направиха изявление по темата, подчертаха ефектите от тези земетресения върху разломните линии в региона, съобщава "Марица".
Известият сеизмолог проф. д-р Овгюн Ахмет Ерджан направи важни изявления, като потвърди, че Истанбул, особено районите между Кючукчекмедже и Текирдаг са изложени на сериозен риск в случай на евентуално земетресение в Мраморно море.
Турция продължава да говори за възможното земетресение в Мраморно море на годишнината от голямото земетресение на 17 август 1999 г. След това болезнено събитие, при което повече от 17 хиляди души загубиха живота си, опасността от земетресение все още е начело в дневния ред в страната, особено в Истанбул.
Експертът по земетресенията проф. Ерджан изброи най-рисковите и безопасни зони в Истанбул и оцени ефектите от възможни земетресения.
Обръщайки внимание на голямата гъстота на застрояване и населението в Истанбул, Ерджан заяви, че очакваният интензитет на предстоящото земетресение ще бъде най-малко от 6,4 до 7,2 по Рихтер.
Той прогнозира: „Очакват се две големи земетресения в Истанбул.“
Първият трус се очаква на 25 километра южно от Кючукчекмедже, като той ще продължи 20 до 35 секунди. Ерджан прогнозира, че второто земетресение може да се случи близо до Текирдаг и ще продължи 30 до 40 секунди, което и много дълъг период и може да доведе до значителни разрушения в района.
Ерджан заяви, че рискът от земетресение в европейската част е 65 процента, а от азиатската страна е 35 процента.
Експертът обясни, че причината за по-големи разрушенията в европейската част на Истанбул са гъстотата на строителството и изобилието от стари сгради там.
Ерджан подчерта, че региони като Кючукчекмедже, Авджълар (където живеят повечето от българските изселници в Истанбул), Зейтинбурну и Бакъркьой са изложени на най-висок риск.
От друга страна, най-безопасните райони в Истанбул са разположени на север, покрай Черно море, както и в азиатската част на мегаполиса, където сградния фонд е значително по-нов и земетръсно устойчив. Ерджан заяви обаче, че проекти като Канал Истанбул може да увеличат риска от земетресения и да усложнят достъпът и евакуацията до и от мегаполиса.
Сеизмологът подчерта, че структурната трансформация на сградния фонд в Истанбул трябва да бъде завършена спешно.
Земетресенията са природно събитие, но бедните в Турция са сред най-засегнатите от това бедствие, заяви Ерджан. Той отбеляза, че земетресенията не могат да бъдат предотвратени, но е възможно да има по-малки щети и жертви ако се подобрят икономическите условия и условията на живот в страната.
Той каза, че докато трансформацията е била извършена в богатите квартали на Истанбул, тези усилия са били недостатъчни в по-бедните райони.
Проф. Ерджан заяви, че въздействието на евентуалното земетресение в Мраморно море може да бъде по-голямо от земетресението от 1999 г. и обърна внимание на структурата и гъстотата на населението.
Ерджан заяви, че стимулите за заселване в Истанбул трябва да бъдат спрени, в противен случай голяма катастрофа може да е неизбежна.
Последвайте ни
1 Коментара: