Балонистът няма вина в случая, балонът не е предизвикал катастрофата, освен че е вдигнал парашутистите. И ако е на приятелско ниво, вината изцяло е на парашутистите.

Това каза в ефира на Радио “Фокус" експертът по екстремни спортове Велислав Малджиев по повод инцидента с парашутисти край Ботевград, при който загина един мъж, а друг е с опасност за живота.

Той обясни, че по принцип парашутистите си имат парашутна книжка, в която им се отбелязва всеки един скок.

"Ако обаче е имало курсисти и някой друг ги е обучавал, това вече е друг въпрос, по който трябва компетентните органи да кажат за какво става въпрос. 

Ексклузивна СНИМКА на парашутистите минути преди трагедията край Ботевград

Това е бизнес и много хора скачат с парашут, както сега е модерно да се катерят изкуствени стени, така е и с парашутистите, има професионалисти, които скачат с клиенти, за да изпита клиентът удоволствието на скока с парашут.

За толкова години има сравнително малко инциденти с парашутисти и пострадали. Непрофесионализмът прави опасен скока с парашут", обясни Велислав Малджиев.

Екстремното не значи опасно

Експертът по екстремни спортове не смята, че екстремно и опасно трябва да бъдат слагани на една плоскост:

"Екстремното е силно адреналиново, емоционално изживяване, но не е и опасно. Екстремните спортисти винаги надграждаме нашите екстремни усещания, и алпинистите също. Това означава първо да скочиш от самолет, следващото ниво е да скочиш от парашут, след това от скала и т.н.

По думите му от балон не може да скочи нелицензиран парашутист. Има няколко форми на обучение:

"Човек първо трябва да се обучи, скачайки от самолет, от голяма височина. И чак след това да експериментира със скокове от балон, от скала или каквото и да е друго. Ние не знаем тези момчета, които са скачали с парашут колко скока са направили преди да предприемат тази стъпка да скочат от балон. Проблемът на балона е, че той е стационарен обект, и това им харесва на парашутистите, чувството е по-различно отколкото от скок от самолет.

Лъсна брутален гаф на пилота на балона от ада с парашутисти край Ботевград

Поради тази причина те търсят различното. Ако наистина нямат опит или имат 1-2-5 скока в живота си, вината си е изцяло тяхна", посочи Велислав Малджиев.

“Когато стане известно кои са тези хора, ние екстремните спортисти, парашутисти и балонисти ще се съберем да го обсъдим - къде е имало грешка. Дочух от някои медии, че балонът бил с хелий. Такива балони няма. Има, но те се използват за рекламна цел и не са управляеми, без хора са вътре", уточни Малджиев.

Той обърна внимание и на статистиката: "Има статистика, че парашутните и бънджи скоковете са най-безопасните екстремни скокове, около 6 пъти по-безопасно от карането на кола".

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ