Експерти с последни данни за трагедията с баща и дъщеря в Стара планина
По думите на Георгиев медицинският хеликоптер не е бил на разположение, защото се е провеждала профилактика
Координирах цялостната операция от София във връзка с летателната машина, хеликоптер от ВВС. Това заяви Красен Георгиев от ППС по повод трагедията със загиналите баща и дъщеря, ударени от мълния в Стара Планина.
"Бащата и дъщеря му, които бяха поразени от мълния в Стара планина не са имали почти никакъв шанс за оцеляване", обясни Георгиев.
Спасителите са комуникирали с оцелялото дете, от което са получавали информация за точното местоположение. По думите му то е имало шанс, защото сигурно е било на разстояние от попадението на мълнията.
"Сами разбирате колко здрава психика се иска да имаш, за да може да дадеш подробна информация за състоянието на роднините си в такава ситуация", отбеляза Георгиев.
"В ранния следобед получихме сигнал за двама души в безсъзнание в района на връх Купен. Сигналът бе подаден от младеж на 13 години. С оглед на това, че младежът бе сам, веднага организирахме извеждането му с хеликоптер.
Зловеща версия за трагедията със загиналите баща и дъщеря в Стара планина СНИМКИ
Започна и наземна операция, за да се помогне на младежа да не бъде сам, да може той да се успокои", обясни спасителят в ефира на bTV.
Той обясни, че времето за спасителната акция е било в порядъка на около 2-3 часа.
"Всичко това е във връзка с изчакването на бурята да премине. Никоя машина не може да лети в такива условия", коментира още той.
По думите на Георгиев медицинският хеликоптер не е бил на разположение, защото се е провеждала профилактика.
"Първото обаждане бе към колегите. На определен брой часове се прави профилактика. Аз следя полетите им и знам, че се налага такава процедура.
Нямаше как да е по-бързо заради бурята. Силният валеж, силният вятър, намалената видимост - никоя машина нямаше да може да лети", обясни спасителят.
"Най-важното е да се внимава. Има достатъчно възможности човек да се информира за метеорологичната обстановка, да си направи маршрута.
В случая се касае за нещастно стечение на обстоятелствата", каза още Георгиев.
Починаха ударените от мълния мъж и дете в Стара планина СНИМКИ
От своя страна инж. Радослав Калчев обясни какви са предпоставките за мълнии в планината и как да действаме.
"Сблъсък на топли и студени фронтове. Когато ние се намираме в планината трябва много бързо да оценим ситуацията", посочи той.
"От момента на светкавичния ефект до гръмотевичния звук три до четири секунди са 1 км. разстояние. Хората, които са в тази ситуация, могат да преценят. Бурята се движи много бързо", каза още той.
"Ако всички опции са изчерпани и ние се намираме в нищото, стремежът ни трябва да е да се спуснем колкото се може по-ниско от върха на планината. Трябва да избягваме водни потоци, защото са токопроводими.
Най-доброто е да намерим песъчлива или камениста повърхност, клякаме долу ниско ръцете около колената, свиваме се на кълбо" посъветва той.
"Ако времето и условията позволяват трябва да свалим всичко метално и да го отстраним на 10-15 м. Ако имаме палатка или спален чувал, добре е да го подложим под себе си, за да изолираме мократа повърхност", заяви той.
"Мълнията има и вторичен ефект. Минималното отстояние от падналата мълния до нас трябва да е 2 м., защото ако е метър - метър и половина, ще получим индуктивен ток и поражения.
Не бива да забравяме и индуктивния ефект, с тази цел събираме краката, за да минимизираме пораженията.
Трябва да имаме със себе си винаги добра екипировка, да не влачим със себе си излишни метални части", каза още той.
Последвайте ни
1 Коментара: