Бързо разпространяващ се горски пожар достигна външните покрайнини на Марсилия, втория по големина град във Франция, информира Би Би Си.
"Морският пожарникарски батальон води партизанска война с маркучи в ръка“, каза кметът на града Беноа Паян, визирайки пожарната и спасителна служба на Марсилия.
l’incendie il fait grave peur c’est marseille ou un film apocalyptique ???? pic.twitter.com/RMLNf4bkmO
— 𝔖𝔞𝔣𝔖𝔞𝔣 (@uneBaboutchou) July 8, 2025
Префектът на района Буш-дю-Рон, Жорж-Франсоа Льоклер, призова местните жители да останат по домовете си и заяви, че пожарникарите "защитават" града.
Той каза, че макар ситуацията да не е статична, тя е "под контрол".
Летище Марсилия Прованс е затворено до края на днешния ден, а президентът на летището Жулиен Кофиние заяви, че "никога не е преживявал ситуация от такъв мащаб".
🔴🇫🇷DIRECT - Le ciel n’est même plus visible à Marseille.#Incendie #Marseille pic.twitter.com/qvTPsPpSZH
— Media Express (@media_express_e) July 8, 2025
Жителите са посъветвани да останат вкъщи, да пуснат щорите и да затворят вратите, както и да поддържат пътищата свободни за аварийните служби. Няколко десетки души са евакуирани от домовете им, съобщават местните власти.
Пожарът, който избухна по-рано във вторник близо до Пен-Мирабо, северно от Марсилия, се твърди, че е обхванал около 700 хектара.
Местните власти заявиха, че пожарът е предизвикан от автомобил, който се е запалил на магистралата, и че може да продължи да се разпространява, тъй като се очаква силни ветрове да духат до късно тази вечер.