Сеизмологът проф. Ботев ни върна към 1987 г. и предупреди: За да не се случват трагедии...
Трусовете под 3-та степен по силата на Рихтер се водят като слаби и без опасност за хората и техните жилища, коментира експертът
Серия от трусове разлюляха България и стреснаха населението. Земетресенията започнаха малко след полунощ на 11 септември. Първото бе с магнитуд 2,6 по Рихтер и бе регистрирано в 1:40 ч. Епицентърът му беше на 5 км от Асеновград и на 15 км от Пловдив. 40 мин. По-рано в Кърджалийско бе регистриран трус със сила 2,3.
В 5:06 ч. имаше ново земетресение с магнитуд 2, отново в района на Пловдив.
Страх от стихията
Последва ново земетресение със сила 2,5 по Рихтер в 7,42 часа с епицентър 7,3 км източно от Мелник. А в 13:03 трус от 3,6-а степен бе регистриран на българо-сръбската граница в района на Трън.
Люлеенето на земните недра сериозно изплаши хората и предизвика основателен страх у мнозина.
„Няма страшно. Подобна серия от леки трусове в различни сеизмични зони са рядко явление в сравнение с подобни явления от последните десетилетия и са чиста случайност.
Трусовете под 3-та степен по силата на Рихтер се водят като слаби и без опасност за хората и техните жилища“, коментира сеизмологът проф. Емил Ботев, цитиран от "Телеграф".
Активност в земните ядра
„Казвам го на базата на това, че индукцията на натрупването на напрежение в земната кора се развива много по-бавно. Така че няма индикация за някакви сериозни движения, които да предизвикат по-сериозен резонанс и да предизвикат един наистина голям трус.
За да се случи такъв, подобна форшокова, или казано на български, предтрусова активност, трябва да се развие в конкретна сеизмична зона и да бъде представена с по-силни земетресения. Защото трусовете под 3-та степен дори не може да се нарекат истински земетресения“, обясни ученият.
Проф. Ботев все пак препоръчва за по-сигурно стриктно да се спазват строителните нормативи, които са приети през 1987 г., за да не се стига до трагедиите, на които бяхме свидетели в съседна Турция.
Последвайте ни
1 Коментара: