11 дни неистови усилия е коствало на италианката Силвия Бертулети да убеди лекари да посетят 78-годишния й баща Алесандро, който е страдал от висока температура, кашлица и треска.

Когато на 18 март дежурният лекар отива до къщата му близо до Бергамо, в епицентъра на коронавирусната инфекция в Северна Италия, вече е твърде късно.

Мъжът е бил лекуван по телефона с леко болкоуспокояващо и широкоспектърен антибиотик. Никоя болница не желае да приеме мъжа с грипоподобни симптоми. „Баща ми беше оставен да умре сам, вкъщи, без помощ. Просто бяхме изоставени. Никой не заслужава подобен край”, каза 48-годишната му дъщеря.

Интервютата на Ройтерс със семейства, лекари и медицински сестри в най-пострадалия регион Ломбардия в Италия показват, че ситуацията на Бертулети не е еднократен случай, а практика.



Десетки хора умират у дома без тестове за коронавирус.

На практика те така и не стигат до тестове, защото „лечението” им се провежда по телефона, а стотици хора са починали по домовете си без да влязат в официалната статистика на починали от коронавирусната инфекция.

Според последни данни само в провинция Бергамо случаите на починали от COVID-19 са 2060, но по неофициални данни броят на загиналите е поне двоен, тъй като статистиката не отчита починалите по домовете.

Според италианските здравни власти съсредоточени в спасяване на тежкоболните, лекарите не са имали възможност да правят домашни посещения, а липсата на първична медицинска помощ е също толкова фатална.

„Това, което доведе до тази ситуация, е, че много семейни лекари не посещаваха пациентите си в продължение на седмици“, казва Рикардо Мунда, лекар, който работи с пациенти в два града - Селвино и Нембро, в близост до Бергамо. Той останал сам, след като колегата му също се заразил с коронавирус.

По думите му много смъртни случаи е могло да бъдат избегнати, ако хората по домовете си са могли да получат навременна спешна помощ, но лекарите са изнемогвали, не са имали достатъчно маски и костюми, както и са били изтощени от неспешни повиквани за домашни посещения.

Говорител на държавната здравна агенция за борба с коронавируса съобщава, че 142 лекари в района на Бергамо са били болни или в карантина.

В близкия Милано смъртността по домовете и в центровете за настаняване на възрастни хора се е удвоила през втората половина на март.

Официалният брой на смъртните случаи в Италия достигна 15 362, почти една трета от общия брой в световен мащаб. Заради смъртността по домовете, обаче, се счита, че случаите са поне двойно повече.