„БСП направи своята коалиция, подавайки ръка и обединявайки се с всички леви партии. Ако някои други се разделят, ние показахме, че пътят, по който трябва да вървим, е на обединението.  За първи път левият избирател няма да се колебае между множество формации на изборите - това е голяма победа за лявото.“ Това заяви заместник-председателят на Народното събрание от „БСП за България“ Драгомир Стойнев в предаването „Денят на живо“ на NOVA News.

По неговите думи след изборите е много важно парламентаризмът да доведе до политическа стабилност.

„В момента няма такава, защото партийният интерес употребява парламентаризма и това е основната причина да има избор след избор. Всички политически сили трябва да направят крачка назад и да се мисли единствено и само за България.

Затова предлагаме и да има надпартийно експертно правителство, в което да няма водещи политици. Като държава вече нямаме време за губене. Проблемите станаха толкова много и толкова дълбоки, че в следващия парламента трябва да се постигне разбирателство“, коментира Стойнев.

Според него начинът избирателите да се върнат отново към избирателния процес е да се върне дебатът по политики, който е бил изместен от обидите и хвърлянето на кал.

Драгомир Стойнев посочи, че големият проблем в енергетиката е, че нищо не се прави, а това е сфера, която изисква дългосрочни решения и огромни инвестиции.

„За съжаление, през годините единственото, което се прави е да се затварят централи и да се вземат краткосрочни решения. Фактът, че и до момента нямаме енергийна стратегия, е показателен“, каза социалистът.

Той даде пример с решението на парламента да се продаде оборудването на АЕЦ „Белене“ на Украйна, вместо да се използва за замяна на проблемния парогенератор в АЕЦ „Козлодуй“.

По думите на народния представител от БСП, ако бъдат приети предложенията на служебното правителство за предоговаряне на Националния план за възстановяване и устойчивост, това ще е поредното предателство към българската енергетика. Според него е по-добре да бъдат загубени европейските средства от частта „Енергетика“, вместо да бъде съсипан целия енергиен сектор.

„Какво предлагат те - двете „златни яйца“, ЕСО и „Булгатрансгаз“, да бъдат извадени от Българския енергиен холдинг и да бъде направено ново дружество. Само че БЕХ дължи 1,2 млрд. евро и ако двете дружества се отделят, облигационерите предсрочно, могат да си поискат тези средства с лихвите, а тях ще ги плащаме всички ние. По този начин и БЕХ става една структура, която рано или късно ще изчезне“, обясни Стойнев.

Той разкритикува и частта в НПВУ, която въвежда ограничение на въглеродните емисии до 11 млн. тона, което означава, че ще работи единствено държавният ТЕЦ. „В момента в Украйна се очаква огромен недостиг на електроенергия.

Не е ли по-добре да натоварим нашите въглищни мощности, България да изнася електричество за Украйна и хем ще печелим от този износ, хем ще има работа за българските миньори? Това е една възможност, която не трябва да изпускаме“, подчерта бившият министър на икономиката и енергетиката.

В заключение Драгомир Стойнев изрази надежда, че следващите решения в енергетиката ще бъдат вземани от хора, които наистина защитават българския национален интерес: „Така, както го е правила БСП, като една стара, разумна и спокойна политическа сила“.