Обявиха местата, където българите са гласували най-много и най-малко
В Смолян и Кърджали хората са упражнили най-много правото си на глас, в Сливен - най-малко
Репортерката на "Нова телевизия" Ева Костова се включи от Централната избирателна комисия с последна информация около вчерашните избори.
"Много е спокойно тук. Нито една от районните избирателни комисии не е пристигнала тук. Това, което чувам от колегите от странната, няма й да се случи тук. Всички трябва да дойдат със своите книжа, за да можем да говорим вече за официални резултати и да пристъпим и към тази крачка.
На какво се дължи това забавяне обаче? Ще попитам членовете на ЦИК малко по-късно днес дали го отдават на факта , че и в двата вида вот имаше преференции и това ги е затруднило, или пък тези 25 лева допълнение за правилен протокол, за които неведнъж споменахме, дали те бавят и стимулират членовете на комисиите да са по-бавни и да попълват правилно протоколите, ще разберем по-късно.
Това, което е сигурно, е ниската избирателна активност. Малко над 20 процента е тя към 16 ч. вчера. Тя не е окончателна, ще разберем колко е точно при обявяването на окончателните резултати. Но въпреки това е изключително ниска, рекордно ниска и да двата вида вота.
Със 7 процента е спаднала в сравнение с последния път, когато сме гласували за Народно събрани на 2 април миналата година, а с 6 процента е спаднала в сравнение с изборите за европарламент през 2019 г. Смолян и Кърджали можем да ги похвалим, тъй като са били най-активни във вчерашния ден, за сметка на Сливен, където са проявили най-малък интерес към изборния ден.
145 бяха машините от общо над 9000, които трябваше да бъдат спрени или така и не стартираха. Във въпросните секции гласуването продължи на хартия.
70 бяха жалбите и сигналите, които пристигнаха тук, и най-голяма част бяха свързани с работата на машините.
Най-често срещаният проблем беше фактът, че в много от случаите машините изкарваха много къс отрязък, който не позволяваше да се види вота - за какво е гласувал съответния избирател.
На тези избиратели бе разрешено да гласуват с хартия, тоест втори път. Това е проблем, на който досега не се бяхме натъквали, но като цяло малък брой неработещи машини на фона на тези над 9000", каза тя
Последвайте ни
1 Коментара: