Коалиционните взаимоотношения не са нещо лесно, изградихме доверие. Що се отнася до оптимизиране на листите, търсихме нещо ново.

"Отчитам факта с обстоятелството, че кмет на Монтана е Златко Живков, който е от СДС и се гордеем с него". Това заяви лидерът на СДС Румен Христов.

"Що се отнася до мен, смятам, че мога да направя всичко възможно да мобилизирам структурите на СДС. Монтана е изостанал район, но заслужава да бъде представен в парламента. 

Един лидер на формация трябва да може да води и най-дългата, както и най-късата листа. Поставяме си амбициозна цел да вкараме не е един, а двама народни представители от Монтана", допълни той. 

"Трябваше да бъдем готови до края на деня в петък, за да започнем подписка. Дебатът в СДС протече в посока, че ние можем да имаме постигнати позиции на много малко места и нека някой друг да поработи.

Г-н Лазаров е в СДС от 92-а година, работил е с г-н Костов и Петър Стоянов. Да се правят намеци, става дума за баща му, който е бил дипломат", обясни Христов.  

Той допълни, че му вярва, като на човек принадлежащ към дясното пространство. 

"Когато Реформаторският блок (РБ) се раздели, не бяхме представени в парламента. Най-добра активност имаме до 70-80 хиляди гласа, но за парламент ти трябват поне 130 хиляди.

Ние преценихме, че след като не постигнахме съгласие с колегите от "Демократична България" (ДБ) да бъдем заедно и съвсем нормално, най-голямата партия в ЕНП прие да бъде с най-старата партия в ЕНП.

Излезе успешно и продължаваме заедно с ГЕРБ", каза още лидерът на СДС в "Лице в лице" по bTV. 

Той коментира и разпада на кабинета "Денков-Габриел".

"Когато нямаш опита, не можеш да искаш всичко да стане на твоето. Допускат се грешки.

Има хора с опит в ДБ, можеше да бъдат по-обрани и умерени. Ако говорим за ПП, те имат 30-тина народни представители от 240.

Не е достатъчно, за да налагаш своето виждане. Кабинетът беше доминиран изцяло от тях", каза Христов.  

Според него ГЕРБ-СДС категорично ще спечели изборите, но въпросът е с колко. 

"Тежките решения бяха много. Преди всичко оспорваната от "Възраждане" и БСП помощ за Украйна.

Бяхме длъжни да ограничим настъплението на руските войски, ако завземат повече територия не се знае кой ще е следващият.

Ако мога да се похваля с нещо е, че получихме подкрепа за Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресираните лица", завърши той.