Имаме по висока избирателна активност към 09:30 часа. Тя е 4.3% спрямо 4% от екзит пол на миналите избори. 4.2% за миналите европейски избори. Това съответства на тенденцията, която сме коментирали, че има мобилизация в хода на кампания. Това заяви социоложката Боряна Димитрова в ефира на bTV. 

"Трябва да направим уговорка. Тази активност в известна степен е подценявана заради прословутите големи списъци на ЦИК. Според тях имаме над 6 милиона гласоподаватели, а според НСИ имаме 5.6 милиона пълнолетни граждани. Този въпрос за точността се поставя от много години. Винаги заради тях отчитаме една по-ниска избирателна активност", каза още тя. 

"Затова, ние най-често ги измерваме като брой избиратели. Така очакваме малко по-висок брой гласували от предишните избори", поясни Димитрова.

"Отчетохме леко повишаващ се интерес към днешния вот. Това е добър знак. Най-ниското ниво бе през октомври 2022 година. Тогава то бе 39,6%. 

Но сега дори да постигнем над 40% , ще можем да се поздравим с това, че въпреки тежкия политически маратон, българският избирател не се е е оттеглил. Поне имаме един екзистенц минимум", каза на свой ред социологът Добромир Живков.

Колко гласоподаватели се колебаят за кого да гласуват до последно?

"Едни 12% се колебаят, една част ще дадат гласа си за по-големите партии, друга част ще дадат гласа си на по-малки партии. Тези хора не са малко.

Те ще надхвърлят едни 100 000 души, които се колебаят и могат да наклонят везните. Понеже на тези избори имаме малки разлики между партиите, финалният резултат, по какъв начин ще се конфигурират за съставяне на правителство, в много голям степен ще зависи от тези хора, които буквално в деня на вота ще решат за кого да гласуват", изрази мнение Димитрова. 

"Това са 300 000 избиратели, които решават в последната седмица или последните два дни. Това се случва, защото има избиратели, които са със средна и над средна политическа култура и размишляват до последно. Случва се в един идеален вариант, гражданинът да е добре информиран, да е осмислил, да вземе по-рационално решение, дори в последния ден, и да отиде да реализира вота си", допълни Живков. 

Правителство или нови избори? 

По думите на Живков не сме в ситуация, в която да се надяваме, че сегашните избори ще доведат до стабилно правителство. 

"Искам да вярвам и в отговорността на българските политици. Трудните времена изискват трудни решения и поемане на отговорност. Ако имаме ясен победител, с ясна преднина, било твърде странно и губещо, ако не поеме отговорността за съставяне на правителство. На този етап мисля, че ще има отговорност и обществен натиск за съставяне на правителство", каза Димитрова.