Китай съобщи, че черните кутии на разбилия се "Боинг" 737, са сериозно повредени, като на практика не са останали публично достъпни улики, които да обяснят авиокатастрофата, при която загинаха всички 132 души на борда, предават световните агенции.

Тежката самолетна катастрофа стана на 21 март край град Вужоу, точно когато е започнал планираното снижаване за кацане в Гуанджоу. Това е първият подобен инцидент с фатален край в Китай от 2010 г. насам.

В обобщението на своя предварителен доклад за катастрофата Китайската администрация за гражданска авиация (CAAC) не включи никаква информация от записващите устройства в пилотската кабина, които бяха изпратени във Вашингтон за анализ.

Двете записващи устройства в самолета бяха сериозно повредени вследствие на удара и работата по възстановяването и анализа на данните все още е в ход, посочват от CAAC.

Въпреки че повечето катастрофи са причинени от комбинация от технически и човешки фактори, при разследването бяха изключени редица рискове. Установено е, че екипажът е бил квалифициран, самолетът е бил правилно поддържан, времето е било добро и на борда е нямало опасни товари.

По-голямата част от останките от разбилия се самолет са съсредоточени в една област, като разследващите посочват, че това обикновено няма да се случи в случай на експлозия във въздуха.

Китайският авиационен експерт Ли Сяоджин отбелязва, че при липсата на други открития данните от черните кутии са жизненоважни. Може да отнеме поне една година, за да приключи разследването, посочва той.