Ключовата дума в днешната политическа ситуация е "задържане" на мандата. Бих искала да го обясня. Има един недостатък в нашата Конституция, тъй като в нея е записано, че сме парламентарна република, но там се допуска държавата при дадени обстоятелства да функционира без парламент. Но виждаме, че това никак не е желателно.

Това коментира пред Нова тв юристът Мария Шаркова.

Затова сега се държи на изкуствено дишане парламента, за да се решат някои въпроси, да се вземат решения, които само законодателния орган може да взема. За съжаление, мандатът не може да се задържа безкрайно дълго, за да се приемат нужните закони, посочи тя. 

Така че виждам този опит за задържане на мандата. Това се прави и по други причини - да се избегне участието на ИТН, но да се създаде кабинет, обясни тя. 

Шаркова коментира и все повечето водачи, които управляват превозните си средства под влиянието на опиати. 

"Когато става въпрос за катастрофи, не бива да хвърляме цялата вина само върху съда по отношение на наказанията на шофьорите. Защото съдът само прилага закона", каза тя.

Преди да стигне един шофьор до съда, това означава, че органите, ангажирани с контрола върху поведението на водачите, също не са си свършили работата, допълни тя. 

Но искам да обърна един аспект, когато говорим по темата за пияните и дрогираните шофьори. И това е, че в България имаме изключително малко услуги за хора, които имат зависимости. Броят се на пръстите на едната ръка.

Когато такива хора бъдат осъдени, съдът има парво да наложи и задължително лечение на осъдения. Но къде да се изпълни това лечение? Без тези хора да получат необходимата помощ, естествено че ще продължат да се повтарят подобни събития, тъй като зависимостите са сериозен проблем, посочи тя.