750 лева рушвет за професорите открити у посредниците
Бивш студент и съпруг на собственичка на барче в УХТ били връзката между студентите и преподавателите при сделките
Закопчаните на 15 май преподаватели са от Техническия факултет на висшето учебно заведение. Единият от тях е проф. д-р инж. Симеон Василев, който е ръководител катедра "Техническа механика и машинознание". Той е и председател на Съюза на учените в Пловдив. Вторият професор е д-р инж. Николай Банков, който е ръководител катедра "Електротехника и електроника". Арестите им са осъществени след разследване на предаването "Господари на ефира", които са получили сигнал за случващото се от студенти от УХТ. Сигналът бил подаден до ректора на университета проф. инж. Кольо Динков от председателя на Студентския съвет в УХТ Иво Финков. След като разбрал какво се случва, проф. Динков уведомил полицията. По време на разследването станало ясно, че студентите не броят парите директно на професорите, а че в схемата, с цел по-висока сигурност, има замесени посредници.
Единият от тези посредници – бившият студент Димитър, помагал и на двамата професори, твърдят разследващите. 38-годишният мъж имал малък търговски обект, до който ходели студентите да дават парите, за да си вземат изпитите. Когато двама от студентите, подали сигнала за корупционната практика – момче и момиче, отишли да броят 600 лева на Димитър, него го нямало. Затова те дали парите на продавача в съседния магазин за джиесеми, който продавач нямал никаква представа за схемата.
Проф. Василев е обвинен от прокуратурата, че е поискал 600 лева от един студент, за да му даде два изпита - Механика“, 2 част и „Съпротивление на материалите“.
Проф. Банков пък ще отговаря пред закона за взети 600 лева от двамата студенти – момчето и момичето, които трябвало да вземат срещу парите си по един изпит при него - „Теоретична електротехника“, 1 част. Те вече били в 4-и курс, като от две години не успявали да вземат успешно изпита при професора.
Междувременно стана ясно, че ректорът на УХТ проф. Кольо Динков е разпоредил да бъдат проверени всички изпитни протоколи на двамата професори от началото на учебната година до момента. Целта е да се установи колко скъсани студенти имат и колко младежи са успели да си вземат изпитите при тях от раз. Тази проверка обаче ще отнеме време, тъй като професорите са водели занятия по няколко дисциплини в Техническия и Стопанския факултети. Очаква се проблемът да бъде обсъден на академичен съвет на университета в четвъртък, където ще бъде поставен въпросът за корупционните практики. Същата тема ще бъде обсъдена и на предстоящия Съвет на ректорите на висшите учебни заведения у нас, чийто председател проф. Любен Тотев се е ангажирал да го постави.
Единият арестуван посредник е с мярка за неотклонение „подписка”, а в ареста за 72 часа остават двамата професори и втория им помагач, уточниха от прокуратурата в Пловдив.
Последвайте ни
0 Коментара: