Специализираната прокуратура в София поема разследването на „кюстендилския” канал за трафик на бежанци. Това стана ясно, след като Бургаски окръжен съд остави в ареста до приключване на разследването кюстендилците Иван Христов-Боздугана, Добромир Велинов и Добромир Асенов. Тримата са уличени в подбуждане и помагачество при трафик на нелегални мигранти, предаде Струма.
Кюстендилците бяха спипани в Бургас при спецакция на кюстендилски и бургаски ченгета, подпомагани от ДАНС. Преди акцията изобретателните мъже били следени и подслушвани почти четири месеца, докато станат ясни намеренията и каналите им. 

В групата има и чужд гражданин с иракски паспорт, който е мозъкът на операцията, издават разследващите. Според тях чужденецът от половин година вече е в родината си, като улеснява операцията от там.

Каналджиите разработили стройна организация, с която да прекарват чужденците през територията на България и да ги прехвърлят в съседна Сърбия. Според уговорките трябвало да транспортират чуждите граждани до столицата Белград.  

„Проблем се оказа осигуряването на достатъчно богати мигранти, които да разполагат с достатъчно средства, заради това иракчанинът се върна в родината си, където набирал заможни мераклии да „бягат” от военните действия. По непотвърдени данни услугата струвала 1000 евро на човек”, разказват работилите по аферата и допълват, че иракчанинът е не само „мозъкът” на операцията, но и я финансира, макар че на българска територия тя му струвала сравнително евтино, не повече от 2-3 хиляди лева.

Чужденецът отговарял и за цялата организация по прехвърлянето на чуждите граждани през българо-сръбската граница.

„Явно има доста пари, защото в момента границата между България и Сърбия се охранява от четири сръбски служби - Гранична и Военна полиция, армейски и спецчасти, казват живеещи в граничните райони на Кюстендилско.

Въпреки това според сръбското правителство основният поток на бежанци и мигранти минава именно през Сърбия. Според прокуратурата с действията си кюстендилските каналджии са застрашили националната сигурност, стана ясно по време на мерките на тримата в Бургас. Разследващите издават, че плановете за акцията на тримата не минали без проблем.

Първоначално трябвало техен авер от Благоевград да им осигури микробус и шофьор за транспортирането на групата, в деня на срещата обаче се получило съобщение, че човекът на благоевградчанина е задържан от полицията и няма да може да изпълни поръчката.

„Нямаше такова нещо, просто аверът им ги изпързаля”, разказаха разследващите и допълниха, че тогава Иван Боздугана „завъртял” няколко телефона и договорил наемането на микробус във Варна. За няколко минути намерил и шофьор на микробуса, безработната кюстендилка Маргарита Крумова, която се навила да направи курса срещу сумата от 1000 евро.

„Когато си гладен и без работа, не се замисляш дълго време”, казват разследващите и допълват, че жената е знаела много преди да натовари бежанците с какво се залавя, тъй като по телефона, докато я наемали, й бил обяснен не само маршрутът, но и това, че по време на пътуването ще има коли, които да я съпровождат и пазят. За „работата” си Крумова щяла да получи сумата от 2 хиляди лева.

В деня преди задържането жената отпътувала за Варна, откъдето взела наетия микробус, след което останала на изчакване. На следващия ден на Боздугана му се обадил неговият иракски приятел и определил часа и мястото на срещата. Едва тогава той наредил на Крумова, в 12 часа на обед в горичка край Елхово.

„Чужденецът как е уредил преминаването на групата през територията на Турция, не можахме да засечем, по непотвърдена информация той ползвал няколко телефона - швейцарски, унгарски и чешки”, казват разследващите и допълват, че кюстендилци имали задачата по охраната на групата само на българска територия.

Полицейската акция по задържането на кюстендилските каналджии е реализирана на 4 август около 13.05 часа на бургаската улица „Стефан Стамболов”. Там униформените спират за проверка микробуса „Ивеко 35 С 10”, управляван от 49-годишната Маргарита Крумова от Кюстендил. В товарния отсек на микробуса били открити 32-ма чужди граждани, сред които жени и деца.

Минути след това на кръговото кръстовище на бул. „Стефан Стамболов” и ул. „Транспортна” бил засечен лек автомобил „Хюндай Гетц” с кюстендилска регистрация, управляван от 33-годишния Добромир Велинов от Кюстендил, а на бензиностанция на изхода на Бургас в посока София служители от Второ районно управление - Бургас спрели за проверка лек автомобил „Рено Туинго”, шофиран от 38-годишния Добромир Асенов, също от Кюстендил.

„Гледката ни потресе, 32-ма души, натъпкани като животни. Едната жена кървеше, а имаше и няколко малки деца, почти бебета, ако бяха останали още малко, щяха да умрат от задушаване”, разказват пред съда полицаите, спрели ивекото. Белият бус се оказал много тесен за тях.

Разказът на униформените е потвърден и от наблюдаващия по случая прокурор Чинова по време на гледането на мярката за неотклонение на Христов, Велинов и Асенов, обвинени в каналджийство. Към задържаната с тях Маргарита Крумова съдът бил по-мек, изненадващо нейната мярка е 1000 лева парична гаранция.

Едва ли е изненадващо, че защитата на Иван Христов-Боздугана, чието обвинение е за подбудителство, е поета от известния адвокат Димитър Марковски. За Христов обвинението твърди, че не само е намерил и наел Маргарита Крумова, като й предложил да превозва бежанците срещу 1000 евро, обвиняемият я запознал с двамата Добромировци.

Според държавното обвинение тримата имали безупречна организация и добър разработен механизъм. Точно поради тази причина не са били заловени досега, въпреки че от една година активно се занимавали с престъпната дейност. И прокуратурата, и съдът смятат, че ако напуснат ареста, има голяма опасност тримата кюстендилци да се укрият или да извършат друго престъпление.

„Те имат контакти в други държави и за тях няма да бъде проблем да избягат от правосъдието. Дори напротив - ще е чудо, ако не го направят. Дейността, с която се занимават обаче, застрашава националната ни сигурност. Има масова психоза у хората в България заради мигрантите, заради постоянните терористични атаки в цяла Европа и съседните ни държави. Нелегално преминалите хора се настаняват в наши лагери, заради условията там пламват зарази, които не остават в пределите на местата за настаняване. Освен това натъпканите в микробуса били пред задушаване, имало опасност за живота им. И всичко това е направено заради имотна облага”, обясниха от прокуратурата.

Пред съда адвокатът на Иван Христов-Боздугана се опита да го оневини, като отрече категорично клиентът му да е свързан с престъпната дейност, в която е обвинен.

"Физическият извършител Маргарита Крумова е с парична гаранция, а за подбудител и помагач се иска най-тежката мярка за неотклонение. Това нарушава основния принцип в правото за равнопоставеност на участниците в наказателния процес при една и съща фактология по делото. Ако се приеме този маниер на мислене - тя е съдействала на разследването и затова била пусната, на колегата ми клиентът Добромир Асенов също съдейства на досъдебното производство, но на него му се прави друго искане. По този начин прокуратурата дава толеранс”, каза адвокат Марковски.

Защитникът на Боздугана показа и медицински документи за влошеното здравословно състояние на клиента си.

Иван Христов е болен, има хронично заболяване - захарен диабет, тип „А”, псориазис и хипертония. Преди година заради повишена кръвна захар са го приели в много тежко състояние в болница. Сега го поддържали с лекарства. Не е криминалнопроявен, освен това по отношение на Боздугана имало и „дефицит на доказателства”. При претърсвания в дома му не са били открили нещо, което да го уличи в престъплението. Христов е с чисто съдебно минало и без никакви данни за криминална дейност.

Иначе кюстендилци познават Иван Боздугана като дългогодишен собственик на култовото заведение „Църна маца”, намиращо се на гаровия площад в областния град. Оказва се, че от около три месеца Иван Христов вече не е собственик на заведението, тъй като дълги години е бил арендатор, а официалният собственик е община Кюстендил. През май официално кметството финализира сделка с продажбата на обекта, а новият собственик е бизнесменът Стефан Велинов.

„Вярно е, от месец май тази година аз съм собственик на заведението, купих го на търг от община Кюстендил”, потвърди Велинов, който вече стопанисва „Църна маца”. След смяна собствеността на кафе-аперитива вече не присъства в полицейските сводки, защото в него няма побоища и скандали.

„Така е, „Църна маца” вече не е денонощно заведение, работим нормално”, каза за Велинов.
За разлика от Иван Христов Боздугана, другите двама участници в операцията - Добромир Велинов и Добромир Асенов, не успяха да си наемат адвокати и заради това засега защитниците им са служебни.
Според защитата му Добромир Велинов имал трудови навици и се занимавал със земеделие, като помагал на баща си, а майка му дълги години била учителка в Гърция. Велинов обаче е познат на криминалистите от Кюстендил, а освен това има и няколко криминални регистрации.

Другият Добромир пък имал семейство и седемгодишно дете, за което да се грижи, а досието му е чисто, казаха от защитата му.

Двамата Добромировци били съседи в кюстендилското село Коняво, където живеели от години и нямало опасност да се укрият.

Според закона за деянието си тримата кюстендилски каналджии могат да получат до 6 години затвор.