Криминално енерго източва стотици хиляди левове месечно

Схемата се прилага основно в ромските махали

https://blitz.bg/kriminalni/kriminalno-energo-iztochva-stotici-hilyadi-levove-mesechno_news207964.html Blitz.bg

Близо милион лева месечно изтичат в джоба на тарикати, изработили схема за алтернативно ЕРП. Това разкри Нова телевизия, показвайки данни за работеща в продължение на 17 години подобна схема в ромска махала.

По установена „традиция“ в ромските квартали са пръснати стотици метри незаконни жици, по които тече краден ток. Чевръсти „служители“ на алтернативните „електроразпространители“ събират парсата от мургавите потребители, без да им издават нито бележки, нито да отчитат електромерите им.

Тайно криминално енерго работи там, а електроразпределителното дружество си затваря очите за това. Жителите на циганска махала обясняват, че плащат по 5-10 лева на деца циганчета, които са в ролята на инкасатори. Шефът на официалното разпределително дружество в района насочва клиентите си именно към криминалното енерго. Загубите са за 1 млн. лв., заяви Марин Николов.

Прочети повече на: https://www.novini.bg/news/144264-%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE-%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%BE-%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B8-%D1%81%D1%8A%D1%81-%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE.html
Тайно криминално енерго работи там, а електроразпределителното дружество си затваря очите за това. Жителите на циганска махала обясняват, че плащат по 5-10 лева на деца циганчета, които са в ролята на инкасатори. Шефът на официалното разпределително дружество в района насочва клиентите си именно към криминалното енерго. Загубите са за 1 млн. лв., заяви Марин Николов.

Прочети повече на: https://www.novini.bg/news/144264-%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE-%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%BE-%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B8-%D1%81%D1%8A%D1%81-%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE.html
Тайно криминално енерго работи там, а електроразпределителното дружество си затваря очите за това. Жителите на циганска махала обясняват, че плащат по 5-10 лева на деца циганчета, които са в ролята на инкасатори. Шефът на официалното разпределително дружество в района насочва клиентите си именно към криминалното енерго. Загубите са за 1 млн. лв., заяви Марин Николов.

Прочети повече на: https://www.novini.bg/news/144264-%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE-%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%BE-%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B8-%D1%81%D1%8A%D1%81-%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE.html
Това се оказва всъщност проблем на много такива населени места, в които жилищата не са узаконени. Официалните ЕРП-та вдигат ръце и казват – това не е наш проблем, ние не можем да узаконим постройките, съответно да контролираме и трафика и плащането на електроенергия. „Това, което те могат да направят, е да отрежат кабелите от легалната към нелегалната мрежа“, коментират запознати.

Репортерът на Нова телевизия Марин Николов посочи, че от едно от ЕРП-тата са заявили, че в цената на тока влизат и тези кражби: „Те ни отговориха буквално така – да, влизат, но процентът не е голям“.

Любопитното е, че в схемата са замесени и деца - в ролята на "инкасатори". Потребителите на нелегалния ток им плащат по 10-15 лева, а от официалното електроразпределително дружество си затварят очите за това. Защо досега никой не е предприел мерки срещу този „сив сектор“ в родното електроразпределение, предстои да стане ясно.
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай