Седем чуждестранни търговски камари, представляващи бизнеса на най-големите икономически партньори на България – от САЩ и страните от Европейския съюз, поискаха във вторник политическа стабилност. Чуждестранните инвеститори настояха за избор на редовно правителство и за пореден път поискаха ефективна борба с корупцията. 

Успоредно с това в Съдебната палата в столицата в продължило над три часа съдебно заседание, три съдийки от Апелативен съд – София разглеждаха искане за пускане от ареста на бизнесмена Сали Табаков, доскорошен областен лидер на ДПС във Варна и местен общински съветник. Табаков, заедно с тъста му Захир Османов бяха арестувани преди десетина дни при операция на Комисията за противодействие на корупцията. Заедно с двамата, обвинение получи и несменяем главен секретар в Министерство на образованието и науката – Албена Михайлова. Според прокуратурата става въпрос за възлагане на обществена поръчка за 52 млн. лв. за закупуване на училищни автобуси. Държавният чиновник бе пуснат още от държавното обвинение срещу гаранция от 5 хиляди лева, Табаков бе оставен в ареста от Софийски градски съд, а на Османов бе наложен „домашен арест“. Този вторник трите апелативни съдийки обаче решиха, че Сали Табаков и Захир Османов са невинни, не били извършили никакво престъпление, нищо, че има доказателства, че автобусите са закупени на двойно по-ниска цена от Турция. Фирмата на двамата обаче била поела ангажимент за поддръжка и сервизно обслужване на возилата. В крайна сметка Табаков и Османов са пуснати на свобода, дори без да им е наложена мярка за неотклонение. Решението на съда е окончателно, т.е. прокуратурата не може да го протестира, може да опита да задържи Табаков и Османов, но само, ако се опитат да извършат друго престъпление, не и по това дело. 

Това са видимите факти, без детайлите, които обаче са съществените и тяхното разкриване обяснява случилото се на първия етаж в Съдебната палата: 

1. Макар и да не са знакови фигури от политическото крило в съдебната система на кръга „Капитал“ – Съюзът на съдиите в България, част от съдебния състав, определил мярката, гравитира около въпросната организация. 

2. Адвокат на Сали Табаков се оказва Васил Василев от кантората на „Доковска, Лулчева, Атанасов и партньори“. Кантора, известна с това, че обслужва интересите на кръга „Капитал“, лично на Иво Прокопиев, участва активно в прокламираната от „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ т.нар. „съдебна реформа“. Много повече – от две десетилетия въпросната кантора спуска черновите на куп законови изменения, чиято ключова цел е ограничаване правомощията на прокуратурата.

3. Медиите и половин дузина от журналистите, които обслужват „Капитал“, ССБ и адвокатите им, яростно нападнаха държавното обвинение и Антикорупционната комисия с гръмовни заглавия – „Прокуратурата пак се провали…“ 

4. С оглед на посоченото по-горе, изобщо не е изненадващо, че защитникът на Табаков – адвокат Васил Василев, си позволи нахален език, а дори и заплашителни и обидни намеци по адрес на разследващите – делото било „брутално поръчково“, трябвало да се криминализира повдигането на обвинения за корупция като настоящото, а прокурорите били „учили някакво друго право“. 

5. Ясно – съдът не вижда корупция, решението за сключването на договора с фирма „Джеми“ било на колективен орган. Както се казва – колективната безотговорност, прокарана в нормативната уредба от лобисти-адвокати в миналото, отново се оказва „вратичка в полето“. Съдът обаче не вижда и „пране на пари“. Без значение, че в домовете на Табаков и Османов агентите на Антикорупционната комисия са открили пари – български левове, евро и злато, на обща стойност почти 3,5 млн. лв. Съдът не видя, че в дома на Сали Табаков са открити и над 30 000 патрона за бойни пистолети. Количество, което със сигурност е шокирало служба КОС на МВР, отговаряща за регистрацията на оръжия и боеприпаси. 

„Сделките са законни“, смята адвокат Василев, доволен, че решението на Апелативния съд е в негова полза. Нищо, че само преди седмица съдия от Софийски градски съд е намерил същите доказателства за достатъчно основание да остави в ареста Сали Табаков, а на Захир Османов да му наложи „домашен арест“, втората по тежест мярка за неотклонение. По логиката на Василев и съдията от СГС е учил „друго право“ или просто не е от тези магистрати, които са близки до ССБ, ПП-ДБ, „Капитал“ и кантората им. 

Какво е корупцията ли? Общински съветник от Варна да се занимава с бизнес, за който не е нужно почти никаква инвестиция, достатъчно е да имаш контакти, влияние и държавни чиновници, които да изберат теб. Табаков е обикновен прекупвач – купува евтино, продава скъпо, но това не е корупция, според три съдийки от Апелативен съд – София. Нищо, че държавата е могла да спести едни 25 млн. лв. от далаверата с училищните автобуси и тяхното двугодишно гаранционно обслужване. Факт е, че докато Табаков е правил тези сделки е бил фактор в ДПС, ръководител на областна организация във Варна, но е факт, че очевидно политически чадър над него няма. Не и от ДПС, но ако съдим по защитника му, Табаков вече е минал в редиците на ПП-ДБ и „Капитал“. Нищо, че фирмичката „Джеми“ се оказа добре известна от 20-тина години. При това и тогава е била замесена в обвинения за корупция.

Какво ли ще си помислят представителите на седемте търговски камари, които днес са отправили публичен призив за политическа стабилност и икономическа предвидимост, но и за реална борба с корупцията. Със сигурност са разбрали за съдебното решение за сделка с внушителен материален интерес. Колко ли от тях имат сред членовете си компании, които участват ежедневно в търгове и обществени поръчки и се надяват, че те се провеждат честно, без някой конкурент да играе „под масата“, с „купени комисии“ от корумпирани чиновници. Сигурно ще се почувстват излъгани, за пореден път. Те пишат ли, пишат, а други действат – първо печелят 200%, а после това не било корупция. 

Изход от този Параграф 22 има. И той може да е само един – категоричен и неотменим. Смяна на съдиите. Само и едва тогава борбата с корупцията в България ще се случи. 

Ивайло КРАЧУНОВ