Първи официални подробности за арестувания у нас руснак, свързан с взрива на пристанището в Бейрут

Игор Гречушкин е бил арестуван по искане на ливанските власти след проверка на Интерпол

https://blitz.bg/kriminalni/parvi-oficialni-podrobnosti-za-arestuvaniya-u-nas-rusnak-svarzan-s-vzriva-na-pristanishteto-v-beyrut_news1107078.html Blitz.bg

На 5 септември при извършване на гранична проверка на летище „Васил Левски“ в София е задържан 48-годишен гражданин на Кипър, за когото справка в базата данни на Интерпол е показала наличие на червен бюлетин. Това съобщи началникът на ГККП „Аерогара София“ Здравко Самуилов.

На летище София е арестуван руснак - собственик на кораба, свързан с взрива в Бейрут, убил 218 души

Ден по-късно, на 6 септември, е потвърдено, че задържаният е руският бизнесмен Игор Гречушкин – собственик на товарния кораб, свързан с трагичния взрив на пристанището в Бейрут през 2020 година. Той е пристигнал в България с полет от Кипър, където е пребивавал в последните години.

Гречушкин е бил обявен за международно издирване по искане на ливанските съдебни власти. Заповедта за ареста му е издадена още на 29 септември 2020 година, малко след експлозията, при която загинаха над 200 души, повече от 6000 бяха ранени, а значителна част от ливанската столица беше разрушена.

Експлозията на 4 август 2020 г., причинена от складиран амониев нитрат, се смята за една от най-големите неядрени детонации в историята и нанесе щети за милиарди евро.

Българските власти уточняват, че предстои решение на съда по искането за екстрадиция на Гречушкин към Ливан.

Коментирай
5 Коментара
loredana
преди 4 месеца

Абе блиц на тази снимка която сте сложили помислих че това е арестуваният руснак :) добре че има и видео

Откажи
Иван
преди 4 месеца

В древен Китай хората виновни за умишлен пожар, убийството на повече от едно лице и действия срещу държавата/императора/са били наказвани с особено жестока смърт, 4 вола са разкъсвали тялото на виновния, още жив... Подходящо наказание за терористи и масови убийци, нали?

Откажи
Fasa
преди 4 месеца

Руснаааак!!! Да, ама НЕ.А може би бивш руски гражданин с ..... произход. Кипърски гражданин, като не се знае в чий интерес е действал. А кой има интерес от подобен чудовищен акт? Нито Кипър, нито Русия. Знае се кой върши подобни акции в региона. Може би онези, които "освобождават" Газа?

Откажи
Сатир
преди 4 месеца

Най големия взрив е в САЩ. На мястото на един малък град се появява огромна дупка. Причината , местен идион решил да разбие амониев нитрат с взрив. Сега аналогичен случай. Търсете идион.

Откажи