Преоблечени бездомници предлагат уж ценни монети, намерени в кофа за боклук, срещу скромно възнаграждение в София. Оказва се, че монетите са реплики, направени от обикновен метал, съобщава bTV.
Схемата работи по следния начин: бездомникът ви показва сребърни, американски долари, които току-що е намерил изхвърлени. Пита за най-близкия антиквар, където да осребри щастието и да промени живота си. Понеже той е неграмотен, а вие сте лаком оптимист, давате 100 лева и откупувате чуждото щастие. Така тази история завършва в полицията.
„Господин гражданинът понеже иска бързо да забогатее, то си е човешко, идва да пита: „Имате ли такива случаи, когато правят, продават такива неща?" Значи му е трепнало нещо, че може нещо да са му продали неистинско, че от една страна е сбъркал, но пак си търси неговото след това”, обясни главен инспектор Румен Николов от V РПУ.
Подобни измами се въртят периодично през няколко години, казват полицаите. Жертви винаги се намират.
Антикварите до храм-паметника Александър Невски всеки ден чуват истории за кандидат-богаташи, понякога дори от свои приятели. „Преди 2 седмици на “Стамболийски” и “Опълченска” го пресрещат някакви цигани, един циганин по-точно. И му предлага първоначално 2 или 3 монети, някакви старинни изглеждали. Решил, че ще спечели много и купува за 60 лева. На другия ден ми се хвали. Аз му обясних”, казва мъж на име Николай. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.