Дупничанин, върнал се от гурбет в САЩ, е сред арестуваните митничари на ГКПП – Кулата, съобщава Struma.bg. Припомняме, че във вторник вечерта бяха арестувани 23 -ма митничари на Кулата при антикорупционна акция на ГДБОП и ДАНС. При мащабната операция, в която с часове бе затворен митническият пункт на българо-гръцката граница, са извършени претърсвания на 80 места в Благоевград, Петрич и Сандански, иззети са 63 000 лв.

Петима от митническите служители са от Благоевград. Това са 41-годишният Кирил Стоилов, 35-годишният Данаил Илиев и 30-годишните Стефан Чучуков, Димитър Арабаджиев и Ели Чочкова, които са задържани за 24 часа. При обиска на жилищата на благоевградските митничари, които работят в отдел „Пътни такси“, крупни суми не са открити. Около 2000 евро са иззети от дома на Димитър Арабаджиев.

Нищо не знаеха за акцията роднините на митническия служител Кирил Стоилов, който е братовчед на бившия футболист Стойчо Стоилов. Той живее на втория етаж в старата наследствена къща срещу РТЦ – Благоевград.

Сред задържаните митничари е и 35-годишният дупничанин Георги Христов, който до 2015 г. е живял със семейството си в щата Денвър, САЩ. След като са се върнали в България, е започнал работа на митницата. Той е завършил Икономическия техникум в Благоевград, а след това висше образование по счетоводство и контрол в ЮЗУ.
 

Вчера 10 митнически инспектори от Кулата бяха разпитани в Зала № 2 на Районен съд – Сандански. Достъпът до залата бе ограничен, допускани бяха само представители на Специализираната прокуратура и адвокатите, които бяха наети от митничарите. Разпитите се провеждаха пред командирован съдия от Специализирания наказателен съд, със съдебен секретар от София.

По непотвърдена информация сред разпитаните и задържаните има и собственици на транспортни фирми, които са задържани по време на акцията. Образувано е досъдебно производство срещу организирана престъпна група, действала на територията на граничния пункт Кулата.

Банковият клон на банка в Сандански бе затворен за клиенти през целия ден. Клиентите имаха възможност само да теглят пари от банкомата, достъпът до банковите инспектори бе забранен. Според източник на „Струма” на място са проследени банковите сметки на задържаните митнически инспектори, трансферите им в чуждестранни банки в Швейцария, Австрия, Италия, Англия, Германия. Заради банкова тайна не бе оповестена информация какъв е размерът на трансферираните суми по сметката на митническите служители зад граница. Коментират се суми за над 30 милиона лева за този период на проверка на транзакциите в чужди банки. Проверявано е и съдържанието на наети на името на митничарите касети в трезора.


Справка е изискана и от благоевградския клон на банката, пред която вчера предиобед в продължение на няколко часа беше спрял полицейски автомобил „Мерцедес” със софийска регистрация. Работата с клиенти в благоевградската банка не бе прекъсната.

Срещу всички задържани 23-ма митнически инспектори на 13 юни е образувано досъдебно производство. Задържането им до 24 часа със заповед на началника на съответното полицейско управление изтече в 19.00 ч. вчера. В акцията са участвали над 250 служители на ГДБОП, ДАНС, следователи от следствения отдел на Специализираната прокуратура, двама прокурори, като на място е командирован съдия от Специализирания наказателен съд.
„Лично за мен като мащаб това е най-голямата операция, в която аз съм участвал, и смятам, че колегите до този момент се справят добре. Това каза на брифинг вчера административният ръководител на Специализираната прокуратура Иван Гешев.

Досъдебното производство в следствения отдел на Специализираната прокуратура е образувано през август 2015 г. основно по оперативна информация на ДАНС. Инкриминираният период, който се разследва и за който според наблюдаващите прокурори има доказателства, е от март 2015 г.

„Към вчерашния ден и сутринта с мерки по Закона за МВР с 24-часово задържане бяха 23 лица, основно митнически инспектори от Кулата. Досъдебното производство е образувано за организирана престъпна група, извършваща корупционни престъпления – получаване на подкупи“, допълни шефът на Спецпрокуратурата. По думите му до края на седмицата ще се прецени колко от тези 23 човека ще бъдат привлечени в качеството им на обвиняеми и за колко от тях няма да се съберат достатъчно доказателства и ще бъдат привлечени в качеството им на свидетели.

„Схемите, по които се е работило, са няколко – потвърди той. – Традиционните – да се поискат дребни суми, за да не се създават пречки на шофьорите, 5-10 евро на камиони с автовози с определена дължина“.

По думите му има и друга схема, по която „ВИП клиенти“ получават „абонамент“. „Взима се такса на преминаващ камион на определен кръг фирми, които са на „абонамент“ при организираната престъпна група, като цената е между 50 и 100 лв. Тези пари се получават, за да не бъдат проверявани камионите и да не бъде извършено мерене на съответния камион“, посочи Гешев.

Той допълни, че за различните камиони има различни законови регламентации колко трябва бъде товарът. „Ако се констатира претоварване, се плащат определени суми, регламентирани от закона. За да не бъдат плащани те, тези фирми „на абонамент“ са плащали по 50-100 лв. Плащането става на месечна база. Води се „черно счетоводство“, каза административният ръководител на Специализираната прокуратура.

„При другия случай не се използва тази „преференциална цена“, когато се констатира претоварен определен камион. Сумата е различна, в зависимост от претоварването. В случай че се констатира това на кантара, не нулират системата и предлагат на съответния шофьор да мине втори път срещу 100 или над 100 евро. Тогава не се отчита претоварването и камионът преминава“, разказа Гешев.

„Сигурен съм, че приходът е бил значителен“, коментира той. По думите му има информация за 6 транспортни фирми, които редовно са участвали в схемата, но не пожела да посочи кои са те. „Предполагам, че тази група има ръководител. Нивото, което е стигнато, е началник-смяна. Работи се по всички смени на митница Кулата“, каза още Гешев.

Сред задържаните кантарджии на Кулата са шефът на смяната Пламен П.,който е от Сандански, и двама негови колеги. От дома на Пламен в курортния град е иззета голяма сума пари, твърдят източници, но официална информация няма.

„На граничен пункт Кулата е било страшно миналата вечер – разказа очевидец на акцията. – 40 специализирани автомобила са се изсипали буквално накуп следобеда във вторник. Когато пристигнали митничарите, работещи втора смяна, още слизайки от колите, са били поваляни на земята и закопчани с белезници, после са отведени, за да дават показания. На място са пристигнали шефът на Митница  Югозападна Георги Александров, както и зам. директорът на Агенция „Митници“ Юлиян Мирков.

Една от служителките по време на акцията е успяла да избяга през полето.Тя е обявена за национално издирване, на друг митничар му прилошало от стреса.

Снощи се разбра, че част от арестуваните митничари са освободени. Колко и кои, не бе съобщено.