Това, което се случва с 18-г., се случва и със 17-г. и 15-г., които са задържани с него. Днес ще се гледа мярката им за неотклонение.
Това стана ясно на брифинг на СДВР и Прокуратурата във връзка с побоя в центъра на София, заради който бяха задържани три лица.
Лицата са с повдигнато обвинение по чл. 325 ал. 2 - хулиганство, което се отличава с особена дързост и цинизъм.
Наказанията, които могат да бъдат наложени на непълнолетните, са до 2 години лишаване от свобода, Що се отнася до пълнолетното лице - до 5 г. лишаване от свобода.
И трите лица нямат предишна съдимост. Едното лице е познат на МВР във връзка с извършван побой и грабеж.
Стигнало се е до побоя заради хулиганска проява. Не е имало нищо като провокация от страна на гражданите, които са си стояли на пейка в района на "Граф Игнатиев". Всичко, което се е случило, е желанието на тези лица да покажат характера си.
Шефът на СДВР Любомир Николов също взе думата по казуса. Ето какво сподели:
Данните, с които разполагаме, са, че преди физическото стълкновение е имало словесно такова. Те са се срещнали за малко на шадравана. Пострадалото лице е искало от един от извършителите цигара. Пострадалият се е отдалечил, а извършителите са го последвали.
Лицето, което е нападнато, е имало някакви пререкания с продавачката в нонстоп магазин. Това разбрахме от разузнавателни беседи.
Интересното е, че двете нападнати лица не са подали сигнала, а е имало момиче, което е заснело видеоклипа. Апелирам към гражданите незабавно да сигнализират на телефон 112, защото тогава може да реагираме мигновено и да задържим извършителите още във вечерта на престъплението.
Нямаме контакт към момента с нападнатите, но това не влияе на хода на досъдебното производство, защото става въпрос за престъпление от общ характер.
Детската престъпност не може винаги да е приписвана към т.нар. локали. Такава престъпност съществува и е във висок процент.
Искам да спомена, че полицията и прокуратурата си вършат прекрасно работата. Трябва да се намесят и родителите, които да превъзпитат децата си и да не ги допускат в тези вечерни и дори ранни часове в центъра на София. Законът предвижда административна санкция на родителите, защото непълнолетните лица не са били у дома след 22 часа.
Голяма част от София е обезпечена с видеонаблюдение. Разполагаме с всичко, което ни е необходимо.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!