Безценно за българската история военно хитлеристко знаме беше подхвърлено днес пред офиса на столична медия. Военният трофей на Червената армия, дарен през 60-те години на миналия век на България като признание за участието ни в разгрома над нацистите, беше откраднат в началото на юни от Военноисторическия музей в София. Според оскъдната информация, дадена от разследването на военна полиция, знамето е непокътнато.
Трофеят е бил част от експозицията на Военния музей. Веднага след кражбата е заменено с друго бойно знаме на нацистите. Двата военни трофея са много важни за българската история. Истината е, че не са завоювани от наши бойци, а са пленени от Червената армия. През 60-те са ни дарени от Москва като признание за участието ни в разгрома над Хитлер. Двете нацистки знамена са единствените в България.
“Те са от коприна изработени, бродирани са със сребърна нишка, съответно всеки от вас знае, че там са вложени нацистките символи. Това са полкови знамена, които са раздадени 35-36 година. Знамето, за което говорим, е участвало на източния фронт. На най-тежкия фронт”, разказа пред БНТ заместник-директорът на Националния военноисторически музей д-р Даниела Ганчева
За да не бъде посегнато от крадци и на други ценни експонати, и от музея, и от Военна полиция пазят пълна тайна за фактите около кражбата и разследването. Ясно е само, че знамето е било подхвърлено в найлонов плик и не е повредено. Такъв експонат трудно би могъл да бъде продаден на колекционер. Малко са хората, които биха рискували да притежават подобна вещ. Повечето подобни трофеи са в руски музеи. Те стават известни за света малко след войната, по време на марш на Червения площад, когато руски войници символично хвърлят на земята всички пленени нацистки знамена. Почти сигурно е, че и откраднатото и вече върнато знаме е сред тях.
От МВР съобщиха, че продължава работата по издирването на мистериозните крадци.
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.