Злато менте на пазара. Измамни търговци предлагат като златни бижута, запълнени с други метали и дори с пластмаса, съобщава Нова тв.

Откъде идват фалшивите изделия? И как да различим ментето от оригинала при златните и сребърните бижута? Проверка по казуса извърши Георги Георгиев в рубриката „На твоя страна”.

Златно правило при златото е, че то е тежко. Така че, ако ви се струва, че бижуто, което купувате, е прекалено леко – най-вероятно е фалшиво. Сигналите за бижута менте зачестяват. Най-често потребителите попадат на продукти, които отвътре са запълнени или със злато и сребро с по-ниска чистота и дори със съвсем различен метал, което понижава стойността на пръстена или гривната няколко пъти.

Потребител получава пръстен като подарък за Коледа, но не го харесва. Затова решава да смени пръстена с друго златно бижу със същото тегло. Още когато го занася за подмяна в златарско ателие, консултантите се усъмняват в качеството му.

„Той има обем, който видимо съответства на около 10 грама. Слагайки го на везната обаче виждаме, че тежи 4. Практиката в бижутерията е, когато приемаме материал, да се разрязват абсолютно всички изделия, за които имаме съмнения”, обяснява Валентин Витлиемов, консултант в златарски магазин.
При разрязването подозренията на търговците се потвърждават. Оказва се, че под златната обвивка на пръстена се крият частици, които нямат нищо общо със златото.

Този случай не е единичен. През последните седмици в ателието, в което работи Валентин Витлиемов, клиенти носят за подмяна или стопяване и други пръстени, които уж са златни. Проверките обаче са категорични: става дума за фалшификати.

„Не мога и да определя точно какво е, но е някакъв вид смола или пластмаса, в която има и метални топчета”, казва Пламен Кузмов, управител на златарски магазин.

Според експерти става дума за класическа измама, при която примамени от ниски цени, клиентите купуват бижута с неясно качество.
Пръстените ментета се продават почти два пъти по-евтино, казва професионалният златар Димитър Алексиев. За 50 години опит в занаята е виждал всякакви опити за измама. 

„От Турция внасят пръстени, направени от много тънка пластина. Те се пълнят с дентална пластмаса; оцветява се в черно и в пластично състояние се напъхва в кухините, за да не може да смачка пръстенът. После се пили и полира. Не може да се измери какво е количеството и грамажът на това вещество”, разказва Алексиев, председател на Съюза на златарите.

Тази измама се среща най-често при пръстените и по-обемните златни изделия, твърдят експертите. При изработката на обеци, например, във вътрешността се влага технологичен восък, който придава форма. След това той се изгаря и изделието трябва да остане кухо. Но невинаги това се случва.
Значително растат и измамите при златните монети и кюлчета, казват търговците.

С поскъпването на златото все повече клиенти ги купуват с цел инвестиция. При тях, след фалшификация, загубите са още по-големи. Разпознаването на ментетата става предимно по външни белези, разказват дилърите на злато.

Често обаче фалшификатите имат автентичен вид, което прави откриването им възможно само за експертите. Оригиналните продукти са с детайлни изображения и надписи, които трудно могат да бъдат повторени върху фалшиво изделие, казват експертите.

Още по-трудно е откриването на фалшивите продукти при бижутата. Тук разпознаването по външен вид е почти невъзможно. Спрямо примесите цветовете на златните обеци, пръстени и гривни са различни. А имитаторите стават все по-добри. Експертите могат да открият фалшификат и с различни тестове. 

Фалшивото злато се продава предимно в заложни къщи, на улицата или по интернет, чрез обяви, пускани от случайни лица, предупреждават официалните търговци. Червена лампа за измама може да бъде и нереално ниската цена за грам злато. Затова съветът е да сравняваме офертите и да следим цената  на борсата.

Ако сте купили менте от уличен търговец обаче, шансът да си върнете парите обратно е почти нулев.