9 май 1945: Кой заби знамето на Райхстага?
Митове и легенди за датата
Според кадрите, които се излъчват всяка година на Девети май по всички световни телевизии, това са двамата войни, които виждаме да прибягват край паметника на победата и да развават знамето. Имената им са твърде известни: Егоров и Кантария.
В книгата си, а и в разговора Кирил Янев отрича този факт. И разказва историята. Тя започва с това, че през 1981 г. в Москва журналистът има късмета да се запознае с генерал Константин Телегин. На пределна възраст ветеранът вече няма задръжки да назове нещата с истинските им имена. Това, което чува българинът е доста различно от наложената истина. Излиза, че върху атаката на Берлин, сложила край на най-кървавата война в историята на човечеството е забулена в тайна. Фактите се крият. В берлинската битка има едно клише, според Кирил Янев. Казват: Разбихме германците, турихме си знамето наРайхстага и победихме. Детайлите се премълчават. А те са точно толкова важни, колкото мащабните стратегии и действия на генералните щабове.
Броени дни преди победата 4 000 000 съветски бойци са се разположили на фронт от 500 километра. Червеноармейците трябва да направят двойна блокада на Берлин. В града е Хитлер, който още вярва, че не е обречен. Там са поне милион членове на нацистката партия и частите на СС. Най-голяма отбранителна сила е съсредоточена около сградата на операта, Райхстагът е бетониран, прозорците му са зазидани. В битката за първи път се хвърлят току-що излезлите от завода 130 немски реактивни самолета, които с качествата си паникьосват противниковите летци. В боя влиза и суперкартечница, изстрелваща по 2500 патрона в минута.
Истински ужас за врага. Първоначалната идея на Сталин е градът да се заличи от лицето на земята. Цялата тежка артилерия на съветската армия е съсредоточена в подстъпите му. Но там има два милиона цивилни, жени, деца, чува се глас. Метрото е пълно с хора, ще ги погребем живи. Хуманизмът е жив, дори и на война. Решено е градът да бъде превзет с щурм. На 12 април 1945 г. умира американският президент Франклин Делано Рузвелт. В фюрербункера, на 17 метра под земята, защитени от триметрови бетонни стени, тържествуват, с надеждата, че с коалицията е свършено. На 20 април Хитлер празнува последния си рожден ден. Десет дни по-късно той вече няма да е между живите. Площадът пред Райхстага, дълъг 400 и широк 300 метра, е задръстен от трупове. Денят на щурма му е обявен за най-дългия в историята на войната. Доста преди това Сталин е избрал двамата щастливци, които ще издигнат знамето върху купола на сградата, символизираща силата на нацистка Германия.
Единият, разбира се, е негов сънародник, грузинецът - Мелитон Кантария, другият - руснакът Вася Егоров. Байракът е специално извезан в московска работилница, на дръжката му е изписано: "Знаме на победата". На своя глава обаче генерал Телегин нарежда на петима свои бойци да увият около телата си червен плат и да го развеят върху статуята на богинята на победата. Първото знаме е издигнато в 22,30 часа на 30 април от сержант Михаил Минин от щурмовата група на капитан Владимир Маков, в която влизат още Гази Загитов, Александър Лисименко и Алексей Бобров. Второто е на групата на майор Михаил Бондар, а третото - на групата на лейтенант Сергей Сорокин. По обяд на 1 май знамето от групата на сержант Минин е фотографирано от борда на самолет По-2. Снимката е на военния кореспондент Виктор Тьомин и обикаля световната преса. Знамето се вее победоносно, но Сталин е бесен. Това е провокация. Провалят сценария му. Два дни след това избраниците му под силна охрана и следвани от фоторепортери и кинооператори издигат на 1 май щурмовия флаг на 150-а стрелкова дивизия и стават герои на Съветския съюз. Минин и другарите му не са удостоени с тази чест. Кирил Янев се среща с него и публикува истината за знамената. Викат го на обяснение, но всичко се разминава без тежки последствия.
Исак ГОЗЕС
Последвайте ни
1 Коментара: