Българският историк и бивш посланик на България във Финландия (2016-2021) Мартин Иванов публикува в края на 2021 г. своя смайващ по размах и дълбочина на детайла научен обзор за текстилната промишленост в България преди и след Освобождението – „Срещу течението: българската текстилна промишленост, 1800–1912 г.“.

Изданието, което обобщава разхвърляната в различни източници информация на тема българската текстилна промишленост в периода 1800-1912 г. и нейното влияние върху развитието на българското общество в ключовите десетилетия преди и след Освобождението, ще бъде представено на 18 април 2021 г. от 18:00 ч. в зала „Американски център“ на Столична библиотека (пл. „Петко Р. Славейков“ 4).

В събитието ще участват икономистът Георги Иванов и журналистът и философ Тони Николов.
 



Те ще разгледат мащабните промени в стопанския и социалния живот на страната, които довеждат до видимо културно и политическо съзряване на българската нация. Тя обхваща всички политически, културни и обществени изменения в страната през двете основни разновидности на текстилната индустрия — абаджийството и гайтанджийството.
 
Входът е свободен, а линк към FB събитието може да откриете тук:
https://www.facebook.com/events/512990303670231
 
С поразителна прецизност „Срещу течението: българската текстилна промишленост, 1800–1912 г.“ от Мартин Иванов разглежда в дълбочина текстилната промишленост в България и я поставя в контекста на революционните промени във всички сфери на българското общество и по-късно – държава. Промени на цялостна модернизация на страната, която търси своя път в един от най-сложните периоди в европейската история.